Harita Teknolojisi İle Günlük Hayat ‘kontrol' Altında

Harita Teknolojisi İle Günlük Hayat ‘kontrol' Altında

Teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak harita uygulamalarıyla bir insanın 24 saati kontrol edilebiliyor.

Teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak harita uygulamalarıyla bir insanın 24 saati kontrol edilebiliyor. İşe giderken kullanacağı yoldan çocuğunu kaydedeceği okula, oy kullanacağı sandıktan telefon faturasını ödeyeceği yere kadar pek çok alanda ileri harita uygulamalarından yararlanılabiliyor. Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan harita uygulamalarının sokak ve caddelerden sonra yakında ‘evlere' kadar ineceğini söyledi.

Başarsoft Bilgi Teknolojileri AŞ tarafından MapInfo Kullanıcıları Konferansı'nın 8.'si Ankara Sheraton Otel'de düzenlendi. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve haritacılık sektöründe son yeniliklerin anlatıldığı konferansa, kamu kurumları ve özel sektörün önde gelenleri, akademisyenler ve öğrenciler ilgi gösterdi. Konferansa, Sağlık Bakanlığı, belediyeler, DSİ, EGM, Ekonomi Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, MEB, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, MİGEM, Milli Emlak, MTA, elektrik, doğalgaz ile yazılım firmaları, üniversiteler ve önde gelen navigasyon firmaları katıldı. Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan, “Konferansa yaklaşık 700 kişi katıldı. Temel hedef bizim bu sene içerisinde geliştirmiş oluşturduğumuz yeni teknolojilerimizi çözüm ortaklarımızla buluşturmak.” dedi.

HARİTA UYGULAMASI YAKINDA EVLERE KADAR İNECEK

Türkiye'yi il il dolaşan 10 araçla Google'a da harita uygulama hizmeti verdiklerini kaydeden şirket CEO'su Alim Küçükpehlivan, “Araçlarımız tüm Türkiye'yi dolaşıp sokak sokak cadde cadde harita çıkarıyor Google için. Şimdi binalara kadar iniyoruz yavaş yavaş. Kapı numaralarına kadar her şeyi harita üzerine dökeceğiz. Kimlik numarasını veren adama, devletle iş birliği yapıyorsa kurum, adamın oturduğu yeri gösterip çocuğunu kaydedeceği okulu, seçimde oy kullanacağı sandığı, şehir merkezine gitmek için bineceği otobüsü söyleyebilecek bilgiye sahibiz ve Türkiye'de bunu yapabilecek tek kurumuz.” şeklinde konuştu.

"FATURASI 500 LİRANIN ÜZERİNDE GELEN ADAM 21.00'DEN SONRA NE YAPIYOR?"

Çıkarılan haritaların insan hayatı üzerindeki etkilerini çarpıcı bir örnekle açıklayan Küçükpehlivan, GSM faturası aylık 500 liranın üzerinde gelen insanların geceleri nerede olduklarının, dolayısıyla ne yaptıklarının haritada kolaylıkla takip edilebileceğini anlattı. Küçükpehlivan şunları söyledi: “İlginç bir şey anlatayım size. Akşam saat 9'da faturası 500 liranın üstünde gelen insanlar nerede? Bu adam gece nerede yaşıyor? Evindeyse evi kızarıyor, gece hayatındaysa oralar kızarıyor.”

ÜÇ YENİ ÜRÜN, HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK

Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan üç yeni ürün geliştirdiklerini belirtti. Küçükpehlivan, “Kimin ne kadar yol yaptığını, arabanın ne kadar yol yapacağını, en kısa ve boş yolu belirleyerek servise yol gösterecek bir sistem bu. Kurumlara daha az kilometreyle personel taşıyacak, daha kısa sürede yerine varacak, en az yüzde 15 tasarruf sağlıyoruz. Hem zamandan, hem yakıttan tasarruf sağlayacak yani.” dedi.

Milyonlarla ifade edilen müşteri adres bilgisine sahip olan kurumlara hizmet verecek yeni bir uygulama geliştirdiklerini aktaran Küçükpehlivan, mesela bir bankadan alınan adres bilgilerinin haritalar üzerine yerleştirilerek, adres bilgilerini de sürekli güncelleştirerek veri tabanını zenginleştirdiklerini söyledi. Küçükpehlivan, “Bu işletmeler için rakiplerinin yerlerini belirleyerek koyuyoruz ve o şirketin eksik kaldığı alanları da belirleyebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan trafik sorununa yönelik bir uygulamayı ise şöyle anlattı: “Verdiğiniz adrese, sizin bulunduğunuz yerden bizim sunuculara bağlanıp yolları neresi dolu diye soruyor. O dolu olan yolları dışarda bırakıp boş olan yollardan size bir rota çiziyor. Şehirler arası yollarda da radar, kırmızı ışık gibi uygulama noktalarında da kullanıcıyı uyarıyor, dikkatli sür diyor. Hız limitini aştığı anda da yine uyarıyor. Bunun muadili ürünler 8-10 dolar bedelle satılıyor, bizim ürünümüz ise ücretsiz.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.