Harçlıklarından Artırdıklarıyla Pakistan’da İki Su Kuyusu Açtırdılar

Harçlıklarından Artırdıklarıyla Pakistan’da İki Su Kuyusu Açtırdılar

Malatya Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencileri, kuraklık ve kıtlık felaketiyle karşı karşıya olan Pakistan’da Kimse Yok Mu Derneği aracılığıyla ikinci su kuyusunu açtırdı.

Malatya Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencileri, kuraklık ve kıtlık felaketiyle karşı karşıya olan Pakistan’da Kimse Yok Mu Derneği aracılığıyla ikinci su kuyusunu açtırdı. 70 metre derinliğindeki kaynaktan çıkarılan su 3 bin 400 kişiyi susuzluktan kurtardı.

Kimse Yok Mu Derneği Malatya Şube Başkanı Nami Güzeler, dünyada binlerce insanın susuzluk nedeniyle yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Dernek olarak kuraklıkla boğuşan insanlara su kaynağı bulmak için yardım kampanyaları yürüttüklerini anlatan Güzeler, Özel Turgut Özal Anadolu Lisesi öğrencilerinin kampanyaya anlamlı bir destek sunduğunu ifade etti. Harçlıklarından artırdıkları paraları toplayan öğrencilerin Pakistan’da ikinci su kuyusunu açtırdığını dile getiren Güzeler, şöyle devam etti: “Bugün binlerce insan suya hasret. Biz bolca suyumuz olduğu için günümüzde susuzluğun nasıl bir sıkıntı olduğunu bilmiyoruz. Dernek olarak ‘insanlara bir yudum suyu nasıl götürürüz‘ düşüncesiyle çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda lise öğrencilerimiz geçtiğimiz yıl Pakistan’da bir artezyen su kuyusu açtırmıştı. Bu yıl ikincisini de açtırdılar. Kuyumuz şu an hizmet veriyor. Koordinatları ile fotoğraflarını okuldaki yöneticilerimize teslim ettik.”

Güzeler, ihtiyaç sahibi insanların sağlıklı içme suyuna erişebilmesi, böylece hastalıkların önüne geçilmesi için dünyanın 20 ülkesinde su kuyusu açtırma projelerini hayata geçirdiklerini dile getirdi. Kuyu açılacak ülkelerde sondaj firmalarının az olması, sondaj malzemeleri ve tulumbaların ithal edilmesi su kuyularının maliyetlerinin ülkelere göre değiştiğini söyleyen Güzeler, bugüne kadar dünyanın farklı ülkelerinde 500’e yakın su kuyusu açıldığını kaydetti.

Öğrenci velisi Zehra Altunkaya, Pakistan’da insanların bir damla su için binlerce kilometre katettiğini duyduklarını ifade etti. Selam filmindeki görüntülerden de etkilendiklerini söyleyen Altunkaya, öğrencilerin anlattıklarıyla projeye destek olduklarını, Pakistan’da iki kuyu açtırdıklarını, üçüncüsü için de çalışmalara başladıklarını vurguladı.

Öğrencilerden Özge Poyrazoğlu, Selam filmindeki zorlukla yaşamını sürdüren insanları anlatan sahnelerden çok etkilendiklerini belirtti. Kulüp olarak susuzluktan ölümlerin önüne geçmek için kuyu açtırmak amacıyla kampanya başlattıklarını anlatan Poyrazoğlu, bunun için yakınlarıyla arkadaşlarından bağışlar topladıklarını dile getirdi. Poyrazoğlu, kampanyanın beklediklerinden fazla ilgi gördüğünü, kampanyayı anlattıkları herkesten destek gördüklerini vurguladı.

Dünyanın bir kısmı bolluk ile refah içinde yaşarken Afrika ve Uzakdoğu'daki bazı ülkelerde insanların susuzluk ve açlık nedeniyle ölmesinin vicdanları yaraladığını söyleyen Seda Korhan ise susuzluk nedeniyle hayat kaybı yaşanmaması için yaptıkları çalışmanın hayat kurtarmasını ümit ettiğini ifade etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.