Hapishanede Anneleriyle Kalan 2 Bin Çocuk Kreşle Tanıştı

Hapishanede Anneleriyle Kalan 2 Bin Çocuk Kreşle Tanıştı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 1989 yılı yapımı 'Uçurtmayı Vurmasınlar' filminden esinlenerek hayata geçirdiği proje ile hapishanede anneleriyle kalan çocuklara kreşlerde eğitim imkanı sağladı. Hapiste anneleriyle kalan 0-12 yaş...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 1989 yılı yapımı 'Uçurtmayı Vurmasınlar' filminden esinlenerek hayata geçirdiği proje ile hapishanede anneleriyle kalan çocuklara kreşlerde eğitim imkanı sağladı. Hapiste anneleriyle kalan 0-12 yaş arası çocuklar, gündüzleri cezaevi yerine özel kreşte hem oyun oynuyor hem de uzmanlardan eğitim alıyor. Proje kapsamında 2002-2013 yılları arasında toplam 2 bin 93 çocuk kreşle tanıştı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ceza infaz ve ıslah kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların, 0–12 yaş grubu çocuklarının, cezaevi yaşamının olumsuz koşullarından bir ölçüde uzaklaştırılması amacıyla önemli bir proje başlattı. Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında, ismini, yönetmen Tunç Başaran'ın 1989 yılı yapımı 'Uçurtmayı Vurmasınlar' filminden alan proje hayata geçirildi. Uçurtmayı Vurmasınlar Projesi kapsamında, anneleri ile birlikte cezaevlerinde kalan çocuklar, hapishane ortamından uzaklaştırılıyor. Gündüzleri hapishane yerine özel kreş ve gündüz bakım evlerinde yaşıtları ile oyunlar oynayan çocuklar ayrıca uzmanlardan eğitim alıyor. Çocuklar, akşamları ise yine annelerinin yanına dönüyor.

Projede, cezaevi dışında çocuğa bakacak yakın bir akraba var ise onlara da ekonomik ve sosyal destek veriliyor. Ceza infaz ve ıslah kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların, 0–12 yaş grubu çocuklarının, cezaevi yaşamının olumsuz koşullarından bir ölçüde uzaklaştırılması amacıyla, 42 özel kreş ve gündüz bakımevinden yararlanıyor. Proje kapsamında 2002-2013 yılları arasında 372 çocuk koruma ve bakım altına alınırken, bin 525 çocuğa sosyal-ekonomik destek sağlandı. Bu yıllar arasında 2 bin 93 çocuk kreşle tanıştı. Çalışma kapsamında 2013 yılında ise 65 çocuk korunma ve bakım altında bulunurken, 360 çocuğa sosyal ekonomik destek sağlanıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 447 çocuğun uygulama kapsamında hapishanelerin olumsuz şartlarından uzaklaştırılarak kreş eğitimi almaları sağlandı.

CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLAR TOPLUM HİZMET GÖNÜLLÜLERİ MERKEZLERİNDE EĞİTİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB) okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için 10 yeni model geliştirdi. Toplum temelli ve ücretsiz olarak planlanan mobil oyun otobüsü, oyun odaları, topluma hizmet gönüllüleri merkezleri, erken eğitim merkezleri, çocuk evleri, anne ve çocuk sağlığı ve spor merkezleri, aile kütüphanesi, çocuk ve aile bilim sanat kültür merkezi, oyuncak fabrikası ile oyuncak kütüphanesi modelleri kurulacak. Bu kurum ve kuruluşlarda, 0-66 aylar arasındaki dezavantajlı gruplarda yer alan çocukların ücretiz eğitim alması sağlanacak. Böylece, çocukların ev ve aile ortamında sahip olmadığı olanaklarla tanışmasına ve sosyal bir ortamda eğitici faaliyetler içerisinde bulunmasına olanak verilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülecek modellerden biri de toplum hizmet gönüllüleri merkezleri olacak. Bu merkezlerde engelli çocuklar, mahkûm annelerin çocukları, yoksul çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar eğitim görecek. Bu merkezlerde erken matematik, bilim ve okuma yazmaya hazırlık etkinlikleri düzenlenecek.

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, ceza infaz kurumlarında 5 bin 383 kadın tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Tüm ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısı ise 334. Toplum Temelli Erken Çocukluk Hizmetleri Projesi'nde kurulacak topluma hizmet gönüllüleri merkezlerinde başta mahkum annelerinin yanında kalan 334 çocuk olmak üzere engelli, yoksul ve sokakta çalıştırılan çocukların eğitim alması amaçlanıyor. Bu merkezlerde eğitim liderlerinin danışmanlığında ve öğretmen adaylarının katılımıyla çocuklara kitap okunacak ve dil gelişimi çalışmaları yapılacak. Erken matematik, bilim ve okuma yazmaya hazırlık, sanat, müzik, oyun, spor, satranç, bilgisayar etkinlikleri düzenlenecek. Sosyal beceri eğitimleri gerçekleştirilecek. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.