Halk müziği konseri beğeniyle dinlendi

Halk müziği konseri beğeniyle dinlendi

Geleneksel 6 Mayıs Hıdırellez Şenlikleri çerçevesinde önceki akşam Mevlana Kültür Merkezinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya Kültür ve Halk Oyunları Derneği tarafından Konya Halk Oyunları Gös

Geleneksel 6 Mayıs Hıdırellez Şenlikleri çerçevesinde önceki akşam Mevlana Kültür Merkezi’nde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya Kültür ve Halk Oyunları Derneği tarafından Konya Halk Oyunları Gösterisi ve Halk Müziği Konseri düzenlendi. Etkinliğe İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Kültür ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Mustafa Pehlivan, Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Özdemir ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Konya Kültür ve Halk Oyunları Derneği Başkanı Mustafa Pehlivan, 2008 yılında kurulan derneklerinin amacının Konya kültürünü, sanatını ve folklorunu yaşatmak ve geliştirmek olduğunu belirtti. Bu kapsamda derneklerine üye olanların bazılarının Türk Halk Müziği dalında bestesi ve güftesi kendisine ait olan eserler ortaya koymayı başardığını dile getiren Mustafa Pehlivan, “Derneğimize gelen gençlerimiz bir taraftan güzel bir kültürün ögelerini icra ederken, diğer taraftan da sporcu hüviyeti kazanıyorlar. Gençlerimizin kendilerine duydukları güven artıyor. Eğitimler sırasında farklı teknikler kullandığımız için üyelerimiz daha çok sosyalleşiyor. Bugün de Konya ummanından inciler sunmak üzere bu programı düzenledik” diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da çeşitli müzik gruplarıyla sürekli temas halinde olduklarını ifade ederek, Konya halk oyunlarıyla ilgili geniş bir repertuar hazırlama gayreti içinde olduklarını söyledi. Mustafa Çıpan, “Bu çalışmada Halk Müziği’nden Konya’ya özgü eserler ortaya koymaya çalışırken, Konya halk oyunları gösterileri ve eserlerin hikayeleri de yer alacak. Bir yıl önce sanat müziği eserlerinden bir derleme yapmış ve hazırlamıştık. Bütün bu çalışmalarımızı Konya’nın bir başkent olduğu düşüncesinden hareketle yaptık. Bundan sonraki çalışmalarımız da bu yönde olacak. Kalıcı eserler ortaya koymaya çalışıyoruz” dedi. Konuşmaların ardından sanatçılar Hamdi Özdinastı, Fatih Çinioğlu, Selman Seğmenoğlu, Ali Nalçakan, Saim Kayhan, Ahmet Hoşgeçin ve Ali Koç Türk Halk Müziği’nden Konya’ya özgü eserler seslendirdi. Program, Konya’ya özgü halk oyunları gösterisiyle son buldu.

RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.