Halis Hoca Hakk'a yürüdü

Halis Hoca Hakk'a yürüdü

Konya'nın manevi mimarlarından birisi olan Halis Kestane Hoca Efendi, 83 yaşında Hakk'a yürüdü.

Konya'nın manevi mimarlarından birisi olan Halis Kestane Hoca Efendi, 83 yaşında Hakk'a yürüdü. Merhum Halis Hoca'nın cenazesi Uluırmak Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından ebediyete uğurlandı

Konya'nın manevi liderlerinden olan Kore Savaşı başta olmak üzere bir çok savaşta yer almış, savaşta verdiği öğütlerle dikkat çeken Halis Kestane Hoca Efendi dün Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Halis Kestane Hoca Efendi'nin cenazesi dün İkindi Namazı'na müteakiben Uluırmak Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Uluırmak Mezarlığı'na defnedildi.

Cenaze törenine Saadet Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ve İl Müftüsü Şükrü Özbuğday'ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze töreninin ardından Merhaba Gazetesi'ne Halis Kestane Hoca Efendi'yi anlatan Saadet Partisi Kurucular Kurulu ÜyesiOğuzhan Asiltürk, “Cenab-ı Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Halis efendi etrafını aydınlatan bir insandı. Ülkemiz bir kandilini kaybetti.Yakınları bilir Peygamber Efendimizin bildirdiği Ebdal bir insandı. Ebdallerin reisiydi. Birçok yere manevi olarak gidebilen, müslümanlara yarıma koşan bir insandı. Ömrü cihatla geçti.Ölümüne neden olan yarayı da bir cihadda aldı. Bu açıdan bakıldığında şehittir kendisi. Pek çok eseri var. Allahtan temennimiz Halis Kestane Efendi ile bizi cennette cennette haşretsin” diye konuştu.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman da, “Halis Kestane Hocamıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Mevlana hazretlerinin deyimiyle bu gün onun Şeb-i Arus'u. Dostuna ve sevdiğine kavuştu. Bir kanaat önderiydi. Halis Kestane Hocamızı uzun zamandır tanırım. Beraber umreye gitmiştik. Üzüntümüz büyük. Çok küçük yaşta yetim kalmış. 10-12 yaşlarında çobanlık yapmaya başlamış. Yıllarca Güneysınır'da çobanlık yapmış. 16 yaşında Ladikli Ahmet Efendiyle tanışıyor. O zamandan sonra hayatı değişiyor. Ümmi olmasına rağmen bir hayli kitabı var. Bu eserleri okumak gerek. Konya hatta dünya çok büyük bir değerini kaybetti” ifadelerini kullandı.

HALİS KESTANE HOCA EFENDİ KİMDİR?

Aslen Taşkent'li olan Halis Kestane Hoca Efendi, Güneysınır ilçesinde uzun yıllar bulundu. Babasını çok küçük yaşlarda kaybetti. Ardından annesi de vefat etti. Küçük yaşta fakirlik ve yetimlikten dolayı çobanlık yapmaya başladı. 16 yaşında Ladikli Ahmet Hoca Efendi ile tanıştı. Sonra hayatı değişti. Çobanlık yaparken, tefekkür ve tevekkül ile mana aleminde ilerledi. Kimseden ders almamış olmasına ve okuma yazma bilmemesine rağmen Kur-an'ı Kerim'i ezberleyerek hafız oldu. İslami konular üzerine çok sayıda eser yazıp, ayetleri tefsir etti. 83 yaşında vefat eden Halis Kestane Hoca Efendi, 3 çocuk babasıydı.

Merhaba Gazetesi olarak Halis Kestane Hoca Efendi'ye Allah'tan rahmet, sevenleri ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.