Hakkari Üniversitesi'ndeki Fuhuş Olayları Protesto Edildi

Hakkari Üniversitesi'ndeki Fuhuş Olayları Protesto Edildi

Hakkari Üniversitesi'nde not karşılığı kız öğrencileri cinsel ilişkiye zorladıkları iddiasıyla gözaltına alınan aralarında biri daire başkanı 3 öğretim görevlisi ile 9 kız öğrencinin bulunduğu 15 kişi'den 11'i mahkemeye sevk edildi.

Hakkari Üniversitesi'nde not karşılığı kız öğrencileri cinsel ilişkiye zorladıkları iddiasıyla gözaltına alınan aralarında biri daire başkanı 3 öğretim görevlisi ile 9 kız öğrencinin bulunduğu 15 kişi'den 11'i mahkemeye sevk edildi. 200 kişilik öğrenci grubu da Rektörlük önünde fuhuş olaylarını protosto yürüyüşu yapıp basın açıklaması yaptı.

Şüphelilerin Adliyedeki sorguları sürerken, Hakkari Üniversitesinde okuyan 200 kişilik öğrenci grubu, fuhuş olaylarını protesto amaçlı yürüyüş düzenledi. BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt ve BDP'li yöneticilerin de destek verdiği yürüyüşe katılan öğrenciler, sık sık, 'Tayyip öğrenci evlerini bırak, elemanlarına bak', 'Fuhuşa hayır', 'Hakkari uyuma namusuna sahip çık', 'Rektör istifa', 'Kadın sömürüsüne hayır', 'Fuhuşa kızlı savaş' şeklinde çeşitli sloganlar attı.

Çevre yolunda bulunan Rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler Rektör Ebubekir Ceylan'ı istifaya davet etti. Grup adına açıklama yapan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Mahsun Demir, Hakkari Üniversitesi'nde yapılan fuhuş operasyonuna adı karışan kim olursa olsun gereken cezanın verilmesini istedi. Demir, "Biz Hakkari Üniversitesi öğrencileri olarak bu işin takipçisi olacağız" dedi.

BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt ise, aslında bir aileden ibaret Hakkaride oynanan oyunlara bir kaç gündür yenileri eklendiğini belirterek şöyle konuştu: "Biz bunlara aslında yabancı değiliz. Siirt’te olanları çok iyi biliyoruz. Bu zihniyeti buradan parti ve bütün arkadaşlarım adına, Hakkarililer adına kınıyoruz. Rektör bu kurumun başındaysa bu kurumda olup bitenleri de bilmek zorundadır. Rektör başta olmak üzere burada sorumlu olan insanların derhal bu yapılanın yanına bırakılmaması, gereken bütün yasal işlemlerin yapılması ve bunlara en iyi şekilde ders verilmeli. Bu zihniyeti biz Sümbül dağının eteklerine gömmek zorundayız. Gömeceğimizi de buradan belirtiyoruz. Hakkakimiz bu tür zihniyetlerden arınacağını biliyoruz. Bu işin beraber peşinde olacağız. Bunun sonuna kadar peşinde olacağız. Bu işin yakasını bırakmayacağız." dedi.

Yapılan açıklamanın ardından eylemci grup Rektörlük binası önünde 5 dakikalık oturma eylemi yaptıktan sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Hakkari Üniversitesi'ndeki fuhuş operasyonu, Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü'nde okuyan bir öğrencinin 6 ay önce polise ihbar mektubu yazmasıyla başladı. Mektubun emniyete ulaşması ve savcılığın izniyle şüpheli öğretim üyeleri ve 3 kişi teknik ve fiziki takibe alındı. Öğretim üyeleri ve cinsel ilişki için zorlanan öğrencilerin binaya giriş çıkışları her an kaydedildi. Ayrıca teknik takiple öğretim görevlileri ve daire başkanının cep telefonları dinlendi. 4 gün önce çeşitli ev adreslerine yapılan operasyonda aralarında 3 öğretim görevlisinin de bulunduğu 15 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltılarla ilgili mağdur öğrencinin ise ifadesine başvuruldu. Gözaltına olan 15 kişiden 4'ü emniyetteki sorgusunun ardından serbest kalırken, 11 şüpheli ise bugün sabah saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında Adliyeye çıkarıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.