Hakime suç duyurusu

Hakime suç duyurusu

Av. Müşir Deliduman, Akşehir İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim D. E.nin sandık kurulu başkanlarına hakaret ettiği ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Akşehir İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim D. E.’ye suç duyurusu. İstanbul Barosuna kayıtlı Avukat Müşir Deliduman, Hakim D. E.’nin geçtiğimiz Perşembe günü Akşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde sandık kurulu başkanlarına yönelik düzenlenen eğitim seminerinde katılımcılara hakaret ettiği ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla bireysel suç duyurusunda bulundu. Konya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu’na suç duyurusu dilekçesini veren Av. Müşir Deliduman, “Basından öğrendiğimize göre Sayın İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim D. E., eğitim seminerine 1 saate yakın geç gelmiştir. Geç gelmesine rağmen özür bile dilemeden eğitim seminerine katılan öğretmenlere hakaret etmiştir. ‘Burası kamusal alan’ diyerek başörtülü kadınların dışarı çıkmasını istemiştir. Salonda bulunan öğretmenlerden bazıları dışarıları çıkmış bir kısmı da başını açmıştır. Bu suçtur. Sayın E.’nin kendisi kamusal alanın sınırlarını belirleyemez ve ayrımcılık yapamaz. Başörtüsü kadına özgü bir simgedir ve başörtülüler dışarı çıksın diyerek cinsiyet ayrımcılığı da yapmıştır. Bu gerek anayasamızın ilgili maddelerine gerekse uluslar arası sözleşmelere aykırıdır. Sayın E.’nin görevini kötüye kullanarak göstermiş olduğu bu tavır ve davranışlar toplumda infiale neden olmuştur. Kendisine sunulan makamın sorumluluğunu ve kişi hak ve hukukunu ihlal etmiştir” dedi.

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya’nın kendisine destek verdiğini ifade eden Av. Deliduman, Seçim Kurulu Başkanı’nın hâkim olması nedeniyle suç duyurusunu HSYK’ya yaptığını ve suç duyurusuyla ilgili karar verilinceye kadar olayın takipçisi olacağını söyledi.

KANUNU ÇERÇEVEDE HAREKET ETTİM

Söz konusu olayla ilgili Merhaba Gazetesi’ne açıklamada bulunan İlçe Seçim Kurulu Başkanı D.E. ise kanunda yazılı kılık kıyafet yönetmeliğine uyduğunu belirtti ve kendisinin kanunları uygulamakla yükümlü olduğunu kaydetti. Kamu Çalışanlarının Kılık Kıyafet Yönetmeliği ve Yüksek Seçim Kurulunun aldığı karar ile gönderdiği genelgeler doğrultusunda sandık kurulunda görev yapan kişilerin kurallara uymak zorunda olduğunu belirten D. E., “Salona girdiğimdi 5 kişinin türbanlı olduğunu gördüm ve kendilerine yönetmeliğe uygun şekilde giyinmelerini ya da salonu terk etmelerini istedim. 2 kişi salonu terk ett, diğer üç kişi oturmaya devam etti. Bunu provokatör amaçlı olarak gören 40–50 kişilik bir gurup bana tepki gösterdi. Fakat kendilerini Seçim Kanunun 133. maddesine göre seçim kurulunun görevini yapmasını engellemenin hapis cezasının olduğunu ve hareketlerinde devam ederlerse haklarında tutanak tutacağımı söyledim. Ardından ortam sakinleşti ve çalışmaya devam ettik. Ben orada kanunu uyguladım. 26 yıllık memurum ve hep kanunlar çerçevesinde hareket ettim. Bugün olsa yine aynı davranışları sergilerim” dedi.

600 kişinin bulunduğu bir salonda bulunanlara hakarette bulunmasının söz konusu olmadığını aktaran D. E., sadece kanun çerçevesinde hatırlatmalarda bulunduğunu söyledi.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.