Hadis ezberleyen gençler

Hadis ezberleyen gençler

Hadisleri hem Türkçe hem de Arapça metinleri ve ravileriyle ezberleyen öğrenciler, artık hadisleri örnek vererek konuşuyor

Pendik İmam Hatip Lisesi'nin 27.sini düzenlediği Hadis Ezberleme Yarışması'nın bu yılki birincisi 1.336 hadis ezberleyen Zehra Karahan. Hadisleri hem Türkçe hem de Arapça metinleri ve ravileriyle ezberleyen Zehra, artık hadisleri örnek vererek konuşuyor.

Okul Müdürü Recep Dernekbaş da yarışmaya katılan öğrencilerin hal ve hareketlerinde önemli değişiklikler olduğunu söylüyor.Hafızanızda kaç hadis-i şerif var? Ya da bir konu açıldığında o konuyla ilgili kaç hadis aklınıza geliyor? İslam'ın kaynaklarından biri olan Peygamber Efendimiz'in (sas) sözleri, ciddi kriterlere tabi tutularak bugünlere gelmiş. Hadis ilminin ana konusu olan hadis-i şerifler, bizim günlük dini hayatımızın şekillenmesinde önemli yer tutuyor. Bize dinimizi öğreten Allah Resulü'nün (sas) sözlerini muhafaza etmek, hadisleri gönüllere nakşetmek için düzenlenen etkinlerden biri de hadis ezberleme müsabakaları. Pendik İmam Hatip Lisesi'nin 27.sini düzenlediği ve gelenekselleştirdiği yarışmanın bu seneki birinciliğini 1.336 hadis-i şerifi Arapça ve Türkçe metinleri, ravileri ve senetleri ile birlikte ezberleyen Zehra Karahan aldı. Hadis ezberlemeye başladıktan sonra olaylara bakış açısının değiştiğini, çevresindeki olaylara artık hadislerle tepki verdiğini söyleyen Zehra, yarışmaya dört yıldır hazırlandığını belirtti.

Karahan ailesinin imam hatipte okuyan tek çocuğu olan Zehra, ablasının ve babasının kendisine destek olduğunu ifade ederek, "Öğrendiğim hadisler, sorumluluğumu artırdı. Anne-babaya saygıyı, namazın önemini hadislerle öğrendim." dedi.

Hadis Ezberleme Yarışma-sı'nda 1.185 hadis ile İlhan Sügür ikinci, Merve Şensoy da 900 hadisle üçüncü oldu. Bu yıl Ezbere Hadis Okuma Yarışması'na yaklaşık 500 öğrenci katıldı. Bunlardan 260 öğrenci 40 ve üzeri hadis ezberledi. İlk 22'ye girenler, hayırseverlerin katkılarıyla umreye gönderilecek. Finale kalan öğrencilere yaklaşık 400 çeyrek altın hediye edilirken, ayrıca ücretsiz dil kursu, dershane ve ehliyet kursu gibi hediyeler dikkat çekti.

Yarışma aynı zamanda eski mezunları da bir araya getiriyor. Okuldan 1989 yılında mezun olan Hakan Erdem, yarışmaya ilk yıl 200, ikinci yıl 600 hadisle katıldığını anlatıyor. Şimdilerde Eymen Ajans'ın sahibi olan Erdem, bu yarışmanın kazandırdıklarını, "Ezberlediğim hadisler, madencilerin başındaki ışık gibi yolumu aydınlatıyor." sözleriyle ifade ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yayınlar daire başkanı olan Yunus Akkaya ise 1.500 hadisle yarışmaya katıldığını ve yarışmayı büyük bir önemle takip ettiğini ifade ediyor.

Pendik İmam Hatip Lisesi Müdürü Recep Dernekbaş, yarışmanın geleneksel hale geldiğini söylüyor. Dernekbaş, öğrencilerin hal ve hareketlerinde büyük değişiklikler olduğunu, hadisleri ezberleyen öğrencilerin, ahlaken daha da olgunlaştıklarını anlatıyor. Okul, hadis yarışması vesilesiyle her yıl 250 hadis içeren "Rahmet Pınarı" adıyla bir de hadis kitabı çıkarıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.