Habur’daki Araç Kuyruğu Azalmıyor

Habur’daki Araç Kuyruğu Azalmıyor

Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı’ndaki 40 kilometreyi bulan TIR kuyruğu bir türlü azalmıyor.

Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı’ndaki 40 kilometreyi bulan TIR kuyruğu bir türlü azalmıyor. Gümrük yetkilileri, Irak tarafında bulunan sahaların dolu olmasından dolayı az araç aldıklarını söyledi.

    Ortadoğu ülkelerine mal taşıyan kamyon ve TIR'lar Habur Sınır Kapısı’na yığıldı. Binlerce TIR ve kamyon, Irak Gümrüğü'nün araç alamaması nedeni ile Habur Sınır Kapısı'ndan, Cizre ilçesi yakınına kadar 40 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

    Irak'a geçiş yapmayı bekleyen şoförler, özellikle çevrede bulunan hırsızlık olaylarından dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Geceleri yatamadıklarını belirten şoförler, kuyruklarda can güvenliklerin olmadıklarını kaydetti. Gece yatarken yastıklarının altında bıçak ve benzeri maddeleri koyduklarını ifade eden şoförler, araç kapılarını içerinden ayrıca sistemde kapattıklarını ve bu şekilde biraz olsun kendilerini güvende hissettiklerini söyledi.

    Kuyrukta bekleyen şoför İhsan Demir, “Yaklaşık bir haftadır kuyrukta bekliyoruz. Kuyrukta çok sıkıntı çekiyoruz. Su ve ekmek yok burada. Burada su olmadığı için doğru düzgün namaz kılamıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Kimse bizim derdimizi dinlemiyor. Biz hep böyle sıkıntı mı çekeceğiz. Suriye’deki kapı iç savaştan dolayı kapandı. Tüm araçlar buraya yöneldi. Artık bu kapı da kaldıramıyor. Eğer iç savaştan dolayı o kapı kapalı olmasaydı yarısı oraya giderdi yarısı da buraya gelirdi fazla sıkıntı olmazdı. Ama Suriye’deki kapı kapalı olduğundan dolayı hepsi Habur’a yönelmiş. Halimizi görüyorsunuz.” dedi.

    Yunus Bozan isimli şoför de, “Bir haftadır burada kuyrukta bekliyoruz. Biz Şırnak Valisi'nden Habur’daki yapılan yeni sahayı faaliyete geçirmesini istiyoruz. Bu yollarda kalmak istemiyoruz. Çünkü bu yollarda hırsızlık oluyor, soygun oluyor. Su yok, ekmek yok, çok sıkıntı çekiyoruz. Biz yetkililerden rica ediyoruz. Sorunumuza bir çözüm bulsunlar. Biz de bu çileli yollardan kurtulalım.” diye konuştu.

    Sıraların çok ağır ilerlediğini ifade eden Hilal Keskin de, bir haftadır kuyrukta beklediklerini söyledi. Hilal Keskin, “Habur Kapısı'nda mı bir sorun var, Irak tarafında mı bir sorun var bilemiyoruz. Ama yaklaşık bir haftadır kuyrukta bekliyoruz. Yetkililerden Başbakan’dan, Ulaştırma Bakanı'ndan bir ricamız var, bizim bu sorununu çözsünler. Biz bu dertten kurtulalım.” şeklinde konuştu.

    Kuyrukta çok mağdur olduklarını söyleyen şoför Mehmet Demir de şunları söyledi: “Kim bu sorunla ilgileniyorsa, hangi makam bakıyorsa lütfen bize yardımcı olsunlar. Bu sıkıntıdan kurtulalım. Burada ne su var, ne ekmek var. Mahrumiyet bölgesidir. Sıkıntılarımızı dile getiriyoruz, lütfen yetkililer bize yardımcı olsun."

    Konu hakkında açıklamada bulunan gümrük yetkilileri ise Irak tarafında bulunan sahaların dolu olmasından dolayı az araç aldıklarını söyledi. Yetkiler ayrıca sene sonunun gelmesi nedeni ile ihracatçıların elindeki mallarını bir an önce karşı tarafa ulaştırmak için uğraş verdiklerini ve bu yüzden yığılmaların oluştuklarını ifade etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.