Güvenlik güçleri alarma geçti

Güvenlik güçleri alarma geçti

Hakkari, Yüksekova, Diyarbakır, Şırnak başta olmak üzere bölgede pek çok yerde kepenkler kapalı.

BDP'nin cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla yaptığı kepenk açmama, okula gitmeme ve yaşamı durdurma çağrısı nedeniyle bugün Van'da işyerlerinin büyük bölümü, Hakkari ve ilçelerinde ise işyerlerinin tamamı kepenklerini açmadı.

Hakkari'de çocuklar okullara gönderilmezken, Van'da ise kenar semtlerdeki okullarda kısmen öğrenciler okullarına gitmedi. Polis, çıkabilecek olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri aldı.

Cezaevlerinde PKK ve KCK'lı tutukluların 12 Eylül'de başlattığı açlık grevlerine destek amacıyla BDP'nın 'yaşamı durdurun' çağrısı nedeniyle Van'da, ana caddelerdeki işyerlerinin dışında, ara sokaklardaki işyerlerinin tamamı kapalı. Kent merkezindeki okullarda boykot olmazken, kenar semtlerdeki okullarda ise ailelerin çocuklarını kısmen göndermediği görüldü.

VAN'DA YÜRÜYÜŞ YAPILACAK

Van'da, BDP'ye ait çadır önünde toplanacak olan kalabalık, buradan Akköprü Mahallesi'ne kadar yürüyecek. Eylemciler buradan da minibüslere binerek Erciş yolu üzerinde bulunan F Tipi Kaplı Cezaevi önüne giderek, basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eyleminde bulunacak.

HAKKARİ'DE HAYAT DURDU

Hakkari kent merkezi ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde ise hayat durdu. İşyerlerinin tamamı açılmazken, öğrenciler ise okullara gönderilmedi. Ailelerin büyük bölümü BDP'nin çağrısına uyarken, ailelerin bir bölümünün ise güvenlik endişesiyle çocuklarını okullarına göndermediği bildirildi. Özel otomobiller ile yolcu minibüsler de trafiğe çıkmadı.

Hakkari'nin merkez Bulvar Caddesi'nde bulunan Belediye binası önünde toplanacak grup, basın açıklaması yaptıktan sonra oturma eyleminde bulunacak. İlçelerde de basın açıklamaları yapılıp oturma eylemleri yapılacak. Polis ise kent merkezleri ve ilçelerde çıkabilecek olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri aldı.

BDP DİYARBAKIR CEZAEVİ ÖNÜNDE TOPLANACAK

BDP Grubu bugün TBMM 'de değil, Diyarbakır E Tipi Cezaevinde saat 13.00 'te toplanacak.
BDP 'den gönderilen bilgi notunda, açlık grevleri dolayısıyla BDP Grup toplantısının saat 13.00 'te Diyarbakır'da E Tipi Cezaevi önünde yapılacağı ve grup toplantısında BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 'ın konuşacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.