"Güvence Hesabı, Maddi Hasarları Da Ödemelidir"

"Güvence Hesabı, Maddi Hasarları Da Ödemelidir"

İnsan Hakları ve Güvence Hesabı Mağdurları Dayanışma Derneği (Güvence Der) Başkanı Bekir Kaya, Güvence Hesabı Kurumu'nun bedeni hasarlarla birlikte maddi hasarları da karşılaması gerektiğini açıkladı. Güvence Hesabı Kurumu'nun sorumluluk...

İnsan Hakları ve Güvence Hesabı Mağdurları Dayanışma Derneği (Güvence Der) Başkanı Bekir Kaya, Güvence Hesabı Kurumu'nun bedeni hasarlarla birlikte maddi hasarları da karşılaması gerektiğini açıkladı.

Güvence Hesabı Kurumu'nun sorumluluk alanında olan kazalarda sadece bedeni hasarları karşıladığı ve maddi hasarlarda ödeme yapmadığına dikkat çeken Güvence Der Başkanı Bekir Kaya, vatandaşların mağdur edildiğini söyledi. 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 14. maddesine göre Güvence Hesabı Kurumu’nun ( iflas etmiş olan sigorta şirketleri hariç) sadece bedeni zararları karşılayacağını karara bağladığını ifade eden Kaya, aynı maddenin devamında ise Bakanlar Kurulu Kararı ile hesabın maddi zararları karşılamasına karar verebileceğine vurgu yaptı.

Kaza anında karşı tarafın sigortasının olmaması durumunda veya şoförün maddi durumunun kötü olması durumunda maddi hasarı sigortalı araç şöforünün karşıladığını dile getiren Kaya, “Sürücü eğer aracının kasko sigortasını yaptırmış ise sorun yok. Kasko sigortasından sorumlu olan sigorta şirketi hasarı karşılar. Ancak aracın kaskosu yoksa ya da aracın yaşı kasko için uygun değil ise o zaman kişi başkasının kusurlu hareketi ile mağdur olacaktır. Kusursuz aracın kaskosu olsa bile aşınma ve yıpranma payı yine araç sahibi tarafından karşılanmak durumunda kalınacaktır.” açıklamalarına yer verdi.

Güvence Hesabı, fazla biriken paralarını aktaracak kurum ararken vatandaşların bu şekilde mağdur olması kabul edilemez diyen Kaya, Bakanlar Kurulu'nun bir an önce bedeni hasarların yanında maddi hasarların ödenmesi konusunda da karar alması gerektiğini açıkladı. Kaya, vatandaşlardan alınan zorunlu sigortaların Güvence Hesabı kesintisinin de yarıya indirilmesi gerektiğine dikkat çekti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.