"Güneşle aranıza Mesafe koyun"

"Güneşle aranıza Mesafe koyun"

Ülkemiz yoğun güneşli yaz günlerini yaşadığımız güzel bir coğrafyada bulunuyor. Güneş hem insanlar hem de diğer canlılar için mutlak gereklidir ve faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Bunun yanı sıra zararları da göz ardı edilemez.

Ülkemiz yoğun güneşli yaz günlerini yaşadığımız güzel bir coğrafyada bulunuyor. Güneş hem insanlar hem de diğer canlılar için mutlak gereklidir ve faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Bunun yanı sıra zararları da göz ardı edilemez. KTO Karatay Üniversitesi Medicana Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Necla Eryılmaz güneşin hem faydalarını hem de zararlarını açıkladı.

Güneşin insanlar üzerindeki olumlu etkilerini sıralayan Eryılmaz, "Öncelikle güneş insanlar için ısı ve ışık kaynağıdır. Görme fonksiyonundaki rolü büyüktür. Deriye renk veren melaninler üzerinde de etkisi vardır. Özellikle son dönemlerde önemi daha da anlaşılan D vitamini sentezinde rol alır. Ayrıca psikolojimiz üzerine de olumlu etkileri vardır’’ dedi.

Güneşin olumsuz etkilerinin insanlar üzerinde daha kalıcı olduğunu belirten Dr. Öğrt. Üyesi Eryılmaz ,’’ Güneşten bize ulaşan ışık demetleri ultraviole, görünür ışık ve infrared olarak sınıflanır. Ultraviole 290-400 mm boyutlarında ve yeryüzüne ulaşan ışığın yüzde 1'ini oluşturmasına rağmen zararlı etkilerin sebebidir. Küresel ısınma, ozon tabakası kayıpları nedeniyle güneşe daha yoğun maruziyet yanında tatil -bronzlaşma alışkanlıklarının artması da güneşe bağlı istenmeyen sağlık problemlerine yol açmaktadır" diye konuştu.

Güneşin insanlarda kalıcı ve etkili hasarlar bırakabileceğini vurgulayan Eryılmaz, "Güneşle aranıza mesafe koyun" dedi.

GÜNEŞ YANIKLARINDA GELENEKSEL YÖNTEMLERE ALDANMAYIN

Dermatoloji Bölümü Dr. Öğrt. Üyesi Necla Eryılmaz ,’’Güneş Yanıkları; yaz aylarında sık görülen bir tablodur. Özellikle açık tenli kişilerde, denizde bilinçsiz ve korumasız güneşlenme ciddi yanıklara sebep olabilmektedir. Güneş yanığı hafif bir kızarıklıktan 2. derece yanığa kadar farklı kliniklere yol açar. Tüm vücut eritemli (kızarık) ve yer yer büllerle kaplı ödemli, ağrılı halde poliklinik ve acile başvuran hastalarla yaz aylarında sıkça karşılaşırız. Bazen beraberinde bulantı, kusma, ateş, baş ağrısı gibi sistemik bulguların eşlik ettiği güneş çarpması da eşlik eder. Güneş yanıklarında diş macunu, yoğurt gibi doğru olmayan geleneksel yöntemler yerine gecikmeden bir dermatoloğa başvurmak gerekir.’’ dedi. Güneş yanıklarından korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Eryılmaz, ‘’Özellikle yaz aylarında, Saat 10.00-16.00 arası ultraviole ışınları daha zararlı olduğu için güneşin etkisinden kaçınmak önemlidir. Güneş ışığını yansıtan kum, kristal, cam gibi alanlarda dikkatli olunmalıdır. Güneşten fiziksel olarak korunmak için gözlük ve şemsiye kullanılabilir. Güneş kremleri tek başına mükemmel koruma yapmaz ama korunmada önemli bir yere sahiptir. Güneş kremi alırken dikkat etmemiz gereken temel özellikleri bilerek ama mümkünse dermatoloğa danışarak daha sağlıklı seçim yapılabileceğini unutmayalım.’’ dedi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğrt. Üyesi Necla Eryılmaz, güneş kremi seçiminin önemini vurgulayarak güneş kremiğ seçiminde nelere dikkat edilmesini sıraladı.

-Güneş kremi hem UVA hem de UVB ‘ye karşı koruyucu olmalı

-Çocuk, yaşlı, açık tenliler, gebeler için özel ürünler seçilmeli

-Suya dayanıklı ürünler tercih edilmeli

-Kullanımı yeterli miktar ve aralıklarla olmalı

-Gün boyunca güneşteysek 2-3 saatte bir ve su teması sonrası yenilenmeli

-Fiziksel ve kimyasal filtreli ürünlerden size uygun olanlar seçilmeli.

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.