Gülen Kenan Evren için ne demişti?

Gülen Kenan Evren için ne demişti?

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evreni için Fethullah Gülen ne demişti?

Fethullah Gülen'in 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren için söyledikleri çok tartışılmıştı. Gülen, 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren için "cennete girebilir" ifadesini kullanmıştı.

Paralel Yapı'nın lideri Fethullah Gülen, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Sızıntı dergisinde yayınlanan 'Son Karakol' başlıklı yazısında şunları söylemişti:

"HIZIR GİBİ YETİŞTİLER"

"Ne var ki, yıllardan beri, binbir saldırı ile rehnedar olmuş bir bünye, böyle hemen bir mualece ile iyi edilemeyeceği de muhakkaktı. Daha köklü ve daha gönülden bir hareket gerekliydi ki, milli bünyeyi kemiren yıllanmış seretanlar berteraf edilebilsin. Ve, işte şimdi, binbir ümit ve sevinç içinde, asırlık bekleyişin tuluû saydığımız, bu son dirilişi, son karakolun varlık ve bekasına alamet sayıyor; ümidimizin tükendiği yerde, Hızır gibi imdadımıza yetişen Mehmetçiğe bir kere daha selam" duruyoruz.

"EVREN CENNETE GİDEBİLİR..."

31 Ocak 2005 tarihli Milliyet gazetesinde Mehmet Gündem'e verdiği röportajda Kenan Evren'i cennetlik ilan etmişti. "Evren Paşa, seçmeli din derslerini mecburi yapmakla yararlı bir iş yapmıştır. Gençlerin çoğu onun bu icraatı vesilesiyle din eğitiminden nasiplerini almışlardır. Bu iş kanaatimce öyle büyüktür ki doğrusunu Allah bilir hiçbir sevabı olmasa bile bu icraatı ona yetebilir, ahirette kurtuluşuna vesile olabilir, cennete de gidebilir..."

12 EYÜL'ÜN BİLANÇOSU

12 Eylül 1980’deki darbe sonunda; 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişinin idamı istendi. 517 kişiye idam verildi. 50 devrimci asıldı. 300 kişi şüpheli şekilde, 171 kişi işkenceden, 144 kişi cezaevlerinde, 14 kişi açlık grevinde öldü. 16 kişi “kaçarken” vuruldu. 95 kişi çatışmada öldü. 43 kişinin intihar ettiği kayıtlara geçti. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına çıktı. 3 bin 854 öğretmen, üniversitede görevli 120 öğretim üyesi ve 47 hakimin işine son verildi. 31 gazeteci cezaevine girdi. 300 gazeteci saldırıya uğradı. 3 gazeteci silahla öldürüldü Gazeteler 300 gün yayın yapamadı. 13 büyük gazete için 303 dava açıldı. Üniversite hocalarından 5000’i görevden alındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.