Gül'e benzeyen Fresk hakkında şaşırtan gerçek

Gül'e benzeyen Fresk hakkında şaşırtan gerçek

Sümela Manastırında bulunan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Güle benzediği iddia edilen havari figürünün bulunduğu freskte yapılan incelemeler, resme 4 yüzyıldır dokunulmadığını ortaya koydu

Trabzon’un Maçka İlçesi’ndeki Sümela Manastırı ’nda bulunan bir freskteki havarinin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’e benzediğini ileri sürülmesi üzerine başlatılan inceleme tamamlandı. Arkeologların yaptığı incelemede, fresklere 17’nci yüzyıldan bu yana dokunulmadığı belirlendi.

Bir süre önce bir sorunu için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazan, yazının altına da eşiyle birlikte çıktığı Karadeniz gezisi sırasında Sümela Manastırı’na gittiklerini anlatan Fatih Doğan, manastırda Hazreti İsa ve havarilerinin fresklerinin bulunduğunu hatırlattı, “Bir havari figürü eşimin dikkatini çekti. Bu havaride suretinizin kullanıldığını gördük” iddiasında bulundu.

İncelensin talimatı
İstanbul’da yaşayan Fatih Doğan’ın iddiası üzerine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 18 Eylül 2012’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konunun incelenmesini istedi. Bunun üzerine de Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, 16 Ekim 2012 tarihinde Trabzon Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Trabzon Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne yazı yazarak konunun incelenmesini ve sonucun hazırlanacak raporla bildirilmesi talimatını verdi.

Sümela Manastırı’ndaki freskler üzerinde incelemelerde bulunan arkeologlar, 9’uncu yüzyıldan 17’inci yüzyıla kadar yapıldığı belirlenen fresklere hiçbir müdahalede bulunulmadığını tespit etti. Arkeologların hazırladığı rapor, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderildi. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri de, Sümela’da yapılan restorasyonlarda fresklere kesinlikle dokunulmadığını, bir havari freskinin Cumhurbaşkanı Gül’e benzetilmesinin algı yanılması olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.