Gül: Türkiye, Gelişmiş Bir Demokrasi Yolunda Ciddi Mesafe Katetti

Gül: Türkiye, Gelişmiş Bir Demokrasi Yolunda Ciddi Mesafe Katetti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı. Gül, mesajında, "Temel hedefimiz; gelecek nesillere, en ileri standartları yakalamış, mutlu ve huzurlu bir ülke bırakmaktır.” dedi....

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı. Gül, mesajında, "Temel hedefimiz; gelecek nesillere, en ileri standartları yakalamış, mutlu ve huzurlu bir ülke bırakmaktır.” dedi. Soma'daki maden faciasına değinen Gül, Türkiye'nin gelişmiş bir ekonomi ve demokrasi yolunda ciddi mesafe katettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayınlanan mesajda Abdullah Gül, “Bugün bir taraftan milli bayramımızın gururunu yaşarken, diğer taraftan da Soma’da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Milletçe derin bir üzüntü içerisindeyiz.” dedi. Gül, Türkiye’nin modernleşme, çağdaş dünyayla bütünleşme ve müreffeh bir gelecek inşa etme gayretlerini kararlılıkla sürdüreceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, “Kıvançla kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle sizlere sevgilerimi sunuyorum. Bugün bir taraftan milli bayramımızın gururunu yaşarken, diğer taraftan da Soma’da meydana gelen maden faciasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Milletçe derin bir üzüntü içerisindeyiz. Bu vesileyle, bir kez daha ekmeğinin peşinde koşarken hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerinin ve yakınlarının acısını paylaşıyorum. Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun.” dedi.

“Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz şartlar karşısında umutları yeşerten, kurtuluş inancını eyleme dönüştüren bir hareket olmuştur. 19 Mayıs, vatanın kurtarılması ve ‘milletimizin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşaması’ amacıyla atılan tarihi bir adımdır.” sözleriyle mesajına devam eden Gül, “19 Mayıs’ta fiilen başlayan; Atatürk’ün liderliğinde, milletimizin emsalsiz özverisi ve Yüce Meclisimizin cesur kararlarıyla yürütülen İstiklal Savaşı, millet egemenliğine dayanan, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Bugün eğer güçlü, gelişen, yükselen bir Türkiye’den söz edebiliyorsak, bunu geçmişte atılan kararlı ve ileri görüşlü adımlara borçluyuz. Gösterilen olağanüstü gayretlere, verilen onurlu mücadelelere ve ödenen bedellere borçluyuz.” ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE, MÜREFFEH BİR GELECEK İNŞA ETME GAYRETLERİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEK'

Cumhurbaşkanı Gül, mesajına şu sözlerle devam etti: “Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, modernleşme, çağdaş dünyayla bütünleşme ve müreffeh bir gelecek inşa etme gayretlerini kararlılıkla sürdüren Türkiye, sorunları ve eksiklikleri bulunsa da, gelişmiş bir ekonomi ve demokrasi olma yolunda ciddi mesafe kat etmiştir. Son yıllardaki kapsamlı ve köklü atılımlar bu sürece ivme kazandırmıştır. Bununla birlikte evrensel değerlerin ışığında; sorunların çözüleceğine, sıkıntıların aşılacağına ve eksikliklerin giderileceğine olan inancımı belirtmek isterim. Önümüzdeki temel hedef; Türkiye’nin yakaladığı gelişme ivmesini yukarılara taşıyarak, gelecek nesillere demokratik, ekonomik ve siyasi açıdan daha da gelişmiş, en ileri standartları yakalamış, vatandaşlarını yüksek gelir seviyesine ulaştırmış, mutlu ve huzurlu bir ülke bırakmaktır. Böyle bir Türkiye, ‘muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma’ hedefini yakalamamızı da mümkün kılacaktır.”

Gençlere çok önemli görevler düştüğünü ifade eden Gül, “Türkiye’yi ileri götürecek, bugünkünden çok daha yüksek seviyelere taşıyacak güç, genç nüfusumuzdur. Bu nedenle ülkemizin genç nüfus yönünden sahip olduğu demografik fırsatları avantaja dönüştürmemiz elzemdir. Dünyadaki küresel kalkınma yarışı, yeni nesillerin nitelikli bir şekilde yetiştirilmesini, onlara yönelik programlar geliştirilmesini ve politikalar üretilmesini zorunlu kılmaktadır. İşte bu şuurla gençlerimizin eğitimine önem veriyoruz.” dedi.

'GENÇLERİMİZ EKONOMİK, TOPLUMSAL VE SİYASAL HAYATTA AKTİF ROL ALMALI'

Gençlerin toplumsal gelişimdeki rolleri konusunda, “Gençlerimizin ekonomik, toplumsal ve siyasal hayatta aktif birer birey olarak daha fazla rol üstlenmelerini arzuluyoruz. Gençlerimizi çağımızın rekabetçi şartlarına hazırlarken; onların yüksek ideallere sahip, özgür düşünceli, milli ve manevi değerlerine bağlı, yenilikçiliğin peşinde koşan, sadece tüketen değil, araştıran, üreten, teknolojiyi iyi kullanan ve yeni buluşlar geliştiren nesiller olmalarını amaçlıyoruz.” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Gül, mesajını, “Bununla birlikte gençlerimizin geleceğe ilişkin kaygılarının giderilmesi konusunda devlet ve millet olarak hassasiyetimizi en üst seviyeye çıkarmamızın önemine de dikkat çekmek istiyorum. Gençlerimizin sorunlarının çözümü; onların beklentilerini karşılamayı, ihtiyaçlarını dikkate almayı; onları anlamayı, görüşlerine değer vermeyi gerektirmektedir.” şeklinde sürdürdü.

'GENÇLER, YARINLARA İYİ HAZIRLANMALI'

Mesajının sonunda Gül gençlere şöyle seslendi: “Sevgili gençler! ülkemizin en önemli potansiyeli sizlersiniz. Sizler de, bunun bilincindeki nesiller olarak, kendinizi en iyi şekilde yarınlara hazırlamalısınız. Daha çok okuyarak, araştırarak, sorgulayarak, karşılaştırmalar yaparak doğruya ulaşmaya, yeni şeyler öğrenmeye gayret göstermelisiniz. Küreselleşmenin beraberinde getirdiği hız ve dönüşüm dünyasına yabancı kalmamalı, dünyayı anlamak, değişimleri ve yenilikleri yakalamak amacıyla yeteneklerinizi geliştirebilmelisiniz. Dolayısıyla küresel vatandaşlar olmayı, tüm insanlığın mutluluğu için çalışmayı hedeflemelisiniz. Öte yandan sporu hayatınızın bir parçası haline getirebilmelisiniz. Tüm bunların yanında, insanı sevmeyi; adalete, eşitliğe önem vermeyi; insan haklarına ve farklı görüşlere saygı duymayı; demokratik tutum ve davranışları bir kültür haline getirmeyi; büyük düşünmeyi, idealleri doğrultusunda yılmadan gayret göstermeyi; bir hayat felsefesi olarak benimsemelisiniz. Sizlerin değişimin anahtarı, gelişmenin itici gücü olarak, milletimize, ülkemize ve insanlığa karşı sorumluluklarınızı en iyi şekilde yerine getireceğinizden şüphe duymuyorum. Varlığınız ve dinamizminiz ülkemize değer katmaktadır. Doğru ve kararlı adımlarla Türkiye’yi geleceğe taşıyacağınıza yürekten inanıyorum.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.