Göz seğirmesi deyip geçmeyin

Göz seğirmesi deyip geçmeyin

Yüz ve göz seğirmelerinin ilerlemesi durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir

Yüzün tek tarafına bıçak gibi saplanan ağrının ilerleyen yaşlarda çok sık görüldüğünü ve damarlardaki sertleşmeden ortaya çıktığını belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, yüz ve göz seğirmelerinin ilerlemesi durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkartabileceğini söyledi.

Yüzünde ağrı olan hastaların genelde diş doktoruna gittiğini ve dişlerini gereksiz yere çektirdiklerini açıklayan Akdemir, insanların nöroloji doktorlarına başvurması gerektiğini ifade etti.

HASTALIK NEDENİ

Bu rahatsızlıkların çoğu zaman atar damarların sertleşmesi sonucu sinirlere dokunmasından dolayı oluştuğunu ifade eden Akdemir, bu ağrılara ağrı kesicilerin hiçbir etkisinin olmayacağını vurguladı.

Ağrıdan dolayı kişilerin yemek yemekten, dişlerini fırçalamaktan, su içmekten, berbere gitmekten ve konuşmaktan korktuğunu ifade eden Akdemir, hastalığın atar damarlardaki kireçlenmeden dolayı damarların sinirlere baskı yapmasından kaynaklandığını kaydetti.

Ağız kenarındaki karıncalanmaların istem dışı olduğunu, göz etrafında seğirmelerin ilerlemesinden kaynaklandığını açıklayan Akdemir, iki çeşit tik olduğunu, bunun birinin kontrol altında tutulabileceğini ama diğerinin heyecanla ortaya çıktığını ifade etti.

AŞIRI STRES VE HEYECANA DİKKAT

Kanal 7 Televizyonu’nda Bizim Doktorlar programına konuk olan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, yüz ve göz seğirmeleri hakkında çok önemli bilgiler verdi. Tedavinin kişinin özelliklerine göre yapıldığını, aşırı stres ve heyecanın da yüz seğirmesini tetiklediğini açıklayan Akdemir, bazı yüz ağrılarının da baş ağrılarından kaynaklanabildiğini açıkladı.

Vücuttaki elektrik akımın kesilmesi sonucu bu hastalıkların ortaya çıkacağını belirten Akdemir, göz seğirmelerinin ilerlemesi durumunda yüzde bozukluklar meydana getirebileceğini söyledi. Yüz seğirmelerinin çok ilerlemişse yüz felcine benzer rahatsızlıklar ortaya çıkartabileceğini ifade eden Akdemir, hastalığın ciddiye alınması gerektiğine dikkat çekti.

BOTOKS TEDAVİDE ETKİLİDİR AMA OPERASYON RİSKLİDİR

Botoksun yüzde 30 ile 70 arasında yüzdeki seğirmeleri durdurabileceğine değinen Akdemir, “Botoksun yan etkileri vardır. Operasyon sırasında göz kapağı düşmesi ve göz kuruluğu oluşabilir. Birde belirli sürede değişmesi gerektiği için risk ve maliyet artıyor. Pahalı bir tedavidir.” dedi.

EN ETKİLİ TEDAVİ AMELİYATTIR

Orta yaştaki hastalarda ilaç tedavisi uygulandığını, ilaçların elektriksel akımı düzenlediğini ve ağrıların giderildiğini kaydeden Akdemir, belli bir dönem sonra vücudun ilaçlara direnç gösterdiğini ve etkisinin azaldığını belirtti. Son aşama olarak ise hastaların ameliyat edilmesi gerektiğini açıklayan Akdemir, en etkili tedavinin ameliyat olduğunu işaret etti.

AMELİYATTA BAŞARI ORANI YÜZDE 99

Ameliyatta mikroskopla beyincikten çıkan sinirin bulunarak onun temas ettiği arterle ilişkisinin kesildiğini söyleyen Akdemir, damarla sinir arasına konulan bir malzeme ile bunun yapıldığını ve başarı oranının yüzde 99 olduğunu açıkladı. Yüz seğirmesinin ve felcinin istenmeyen bir durum olduğunu belirten Akdemir, yapılan bu ameliyatların usta bir ekip tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.