Göner: Esnafa destek verilmeli

Göner: Esnafa destek verilmeli

Konya Bakkallar Bayiler ve Kuruyemişçi Esnaf Odası Başkanı Feridun Göner, pandemi sürecinde zorda kalan esnafa destek verilmesinin elzem olduğunu söyledi

Ticaret Bakanlığının esnaflara verdiği destekten gıda grubununda desteklenmesini dile getiren Konya Bakkallar Bayiler ve Kuruyemişçi Esnaf Odası Başkanı Feridun Göner, “Covit-19 pandemi sürecinde Bakkallar, bayiler, kuruyemişçiler, aktarlar, şarküteriler ve manavlar gibi gıda işi ile iştigal eden esnaflarımız gibi diğer meslek sektörlerine göre olmasa da, ciddi anlamda etkilendik. İşlerimizde yarı yarıya düşmeler oldu. Onun üzerine gıda ürünlerine gelen yüksek zamlar esnafımızı zor durumda bıraktı. Sermayesi küçüldü müşterilerimize fiyat söylerken mahcup bir durumda ürünlere gelen zamları söylemekten sıkılır olduk. Sattığımız fiyata ürünü yerine koyamadık, kira,elektrik ve işçi maaşları gibi zorunlu giderlerimizi zor karşıladık ya da borçlandık. Ticaret Bakanımız esnafa bir müjde verdi,bu gıda işindeki esnaf gurubunununda dahil olmasını Ümit ediyoruz. Hafta sonları sokağa çıkma yasağıyla birlikte esnafımızda bir arada bir derede kaldı. Dükkânı açsa masrafı kurtarmıyor. Personel yevmiyesi,yaktığı elektriği vs masrafları karşılamıyor. Açmasa ertesi gün ödemesi var bu noktada gıda sektöründeki esnafımıza bu süreçte destek verilmesi elzemdir” dedi.

BAĞ-KUR, SGK VE VERGİ BORÇLARIMIZ BİRİKTİ

Başkan Feridun Göner esnafların borçlarını ve vergilerini ödeyemeyeceğine dikkat çekerek, “Bilindiği üzere BAĞ-KUR, SGK ve Vergi borçlarımızın yapılandırılması ile alakalı bir kanun çıktı. Bu kanundan yararlanmamız bizim menfaatimize olacaktır. BAĞ-KUR, SGK ve vergi borçlarımızı bu yılbaşına kadar yapılandırmamız ve muhasebecilerimiz kanalı ile başvuru yapmamız gerekiyor. İlk ödemeleri ise 2021 Ocak sonuna kadar vergi taksitlendirilmesi 2021 Şubat sonu ise BAĞ-KUR ve SGK ilk taksit olmak üzere 6 aydan 18’ aya kadar iki ayda bir ödemeli taksit imkanı ile devlete olan borçlarımızı ödeyebiliriz. BAĞ-KUR borcumuz var ise tek ödemede yüzde 95 faiz silinerek Aralık ayının sonuna kadar ödemesi yapılması gerekiyor. Diğer bir husus, borçlu olduğumuz hizmet yılını silerek borçta silinmiş oluyor. Bunun yanında esnafımızın hizmet yılını dondurup askerlik borçlanması gibi ilerde ödeme imkanıda sunuyor bu düzenleme, MTV ve idari para cezalarımız var ise, onlarında yılsonuna kadar başvurulması, peşin ödemede faizlerin silinerek ana borcun da indirimli olarak ödenmesi gerekiyor. Hükümetimizden bir talebimiz var. Esnaflar olarak yapılandırmanın ilk taksitlerinin Ocak 2022 başlaması çok yerinde olacaktır. Şimdi hem cari dönem, hem yapılandırma taksitlerin ödenmesi bizleri zorlayacaktır. Esnafımız gün geçtikçe borçlarını, vergilerini işlerinin iyi gitmemesinden dolayı oldukça zorlanıyor. Bu anlamda her türlü ödemede kolaylık tanınması ve yardımcı olunması esnafımızın rahatlatacağı gibi, rahatlatacaktır. Rabbimizden dileğimiz bu salgın hastalıktan, bizleri, şehrimizi, ülkemizi ve tüm insanlığı korusun, bu belayı üstümüzden alsın” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.