Gönen Üniversiteli Gençlerle Buluştu

Gönen Üniversiteli Gençlerle Buluştu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Adayı Prof. Dr. M. Sait Gönen, seçim çalışmalarına Selçuk Üniversitesi Aleaddin Keykubat Kampüsünde devam etti.

Yerleşkede bulunan fakülteleri ziyaret eden Gönen, öğretim görevlileri ve öğrencilerle görüştü. MHP’nin seçim beyannamesinde yer alan Üniversitelerde eğitim konusundaki projeleri hatırlatan Gönen, “ Ülkemizin geleceği gençlerimizin bilim yuvaları üniversiteler de eğitimde, kadrolaşmada ve öğrencilerin sosyal yaşamdaki sorunları çözüme kavuşturulacaktır” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında toplumun her kesimiyle buluşan MHP milletvekili adayı Gönen, üniversite öğrenciler ve öğretim görevlileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Talep ve sorunları dinleyen Gönen, “Genel başkanımız sayın Devlet Bahçeli’nin açıkladığı beyannamemizde belirtildiği gibi üniversite giriş sınavı kaldırılacak, bunun yerine, ilköğretim ve orta öğretimde etkili bir yönlendirmeye bağlı olarak, uygulanacak müfredat ile orta öğretim başarısını ve orta öğretim sonunda yapılacak ‘olgunlaşma sınavını’ esas alan ve fırsat eşitliğini ve adaleti gözeten üniversiteye geçiş sistemi uygulamaya konulacaktır. Üniversitelerin eğitim, araştırma ve geliştirme, toplumu bilgilendirme gibi geleneksel fonksiyonları yanında bilgiyi sanayileştiren ve ticarileştiren bir yapıda olmaları temin edilecektir” diye konuştu.

“REKTÖRLER DEMOKRATİK ESASLARLA GÖREV ALACAK”

Üniversite hastanelerinde kendisinin de çalıştığını ve bir bilim adamı olarak üniversitelerde yaşanan sorunları yakinen takip ettiğini vurgulayan Gönen, “Üniversitelerde rektör seçimleri demokratik esaslara bağlanacak ve iki kademeli seçim uygulanacaktır. En yüksek oyu alan iki adaydan ikinci kademe oylamaya katılarak yüzde 50’nin üzerinde oy alan adayın atanması sağlanacaktır. Ortaöğretim ve yükseköğretimde okuyan gençlerin burs ve kredi imkanları geliştirilecek, çağdaş standartlarda barınma imkanları oluşturulacak, hiçbir öğrenci açıkta bırakılmayacaktır. Yurt-Kur’un kapasite ve mevcut fiziki yapıların yetersizliği sorunlarına acil çözüm getirilecek, mevcut yurtların modernizasyonu süratle tamamlanacaktır. Her öğrenciye öğrenim süresince ve başarılı olmak kaydıyla 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verilecek, işe girince faizsiz olarak 4 yılda tahsil edilecektir. Üniversite kayıtları ile aynı anda yurt yerleştirmeleri de yapılacak, talep eden her öğrenciye yurt ya da yurt şartlarıyla barınma imkanı temin edilecektir. Yoksul öğrencilerin kamu yurtlarında öncelikli olarak barınmaları sağlanacaktır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.