Gölde yasaların ihlal edildiği iddiası

Gölde yasaların ihlal edildiği iddiası

Beyşehir Belediye Başkanı Nazif Tekinöz, Beyşehir Gölü'nde regülatör kapaklarının açılması nedeniyle iki ayrı yasanın ihlal edildiğini gerekçe göstererek Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptıkları suç duyurusu üzerine Konya Valiliği'nin Devlet Su İşle


Tekinöz, makamında düzenlediği basın toplantısında, Beyşehir Gölü regülatör kapaklarının açılarak su alımı yapılmasının, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu ile 2873 Sayılı Doğa Koruma ve Milli Parklar Kanunu'nun gölün 2009 yılının su kotunu belirleyen kararlarına riayet etmemek anlamı taşıdığını ifade etti. 
Beyşehir Gölü'nden belirlenen kotun altında iken su alınmaya başlanması nedeniyle kanunların çiğnendiği gerekçesiyle hukuki girişimde bulunduklarını belirten Tekinöz, şunları kaydetti: 
''Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması ve ardından iptal edilmesi konusundaki talebimizle ilgili dava henüz devam ediyor. Bu arada, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na yasa ihlallerinden dolayı DSİ yöneticileri hakkında yaptığımız suç duyurusu üzerine konu resmi yazıyla Konya Valiliği'ne intikal ettirildi. Regülatör kapaklarının açılması nedeniyle iki ayrı yasanın ihlal edildiğini gerekçe göstererek yaptığımız suç duyurusu üzerine Konya Valiliği DSİ yetkilileri hakkında ön inceleme başlattı. İnceleme şu anda devam ediyor. Amacımız gölden yasalar çerçevesinde koruma kullanım dengesi gözetilerek su alınmasıdır.'' 
Olayın iki kurum arasında bir çatışma olarak algılanmaması gerektiğini anlatan Tekinöz, DSİ yöneticilerinin ceza alması taraftarı olmadıklarını, ancak tüm kurumların da her vatandaş gibi çıkarılan yasalara uyma mecburiyeti bulunduğunu, bu yüzden Beyşehir Gölü'nü yargıya taşımak zorunda kaldıklarını bildirdi. 
Tekinöz, Konya Valiliği'nin ön inceleme başlatmasının ardından Beyşehir Gölü regülatör kapaklarının hafta sonundan itibaren yeniden kapatıldığını sözlerine ekledi. 
Konya Vali Yardımcısı Yalçın Bulut ise DSİ yetkilileri hakkında kısa süre önce inceleme başlatıldığını belirtti. 
İnceleme sonunda Konya Valisi Osman Aydın'ın söz konusu kişilerin hatalı olup olmadığıyla ilgili bir karar vereceğini dile getiren Bulut, ''Vali bey 'hatalıdır yargılansın' veya 'hatası yoktur' şeklinde bir karar verecek. Buna göre de yargı yolu açılacak veya açılmayacak'' dedi. 
Bulut, ön incelemenin kanunlar gereği 1 ay içinde sonuçlanacağını sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.