“göçmen Aileler Eğitim Sisteminden Yeterince Yararlanamıyor”

“göçmen Aileler Eğitim Sisteminden Yeterince Yararlanamıyor”

Alman eğitim sistemi göçmen ailelere mensup çocukları hesaba katan bir eğitim imkanı sunmadığından dolayı eleştiriliyor.

Alman eğitim sistemi göçmen ailelere mensup çocukları hesaba katan bir eğitim imkanı sunmadığından dolayı eleştiriliyor. Ancak göçmen velilerin var olan eğitim imkanlarından faydalanmaması da ayrı bir problem. Kuzey Ren Vestfalya Veliler İletişim Ağı (Elternnetzwerk NRW) ve Müslüman Kadınlar Danışma ve Eğitim Merkezi’nin (BFmF) Köln’de düzenlediği veli konferanslarının sonuncusunda da bu problem ele alındı.

BFmF Müdürü Erika Theißen ve BFmF Veliler Danışmanlığı Sorumlusu Necibe Dumanoğlu, eğitimin en öncelikli hizmet alanı olduğuna vurgu yaparken, pedagog Ingrid Majid Alman eğitim sistemindeki fırsat ve zorlukları anlattığı sunumunda göçmenlerin çocuklarının neden başarılı olamadığına açıklık getirdi. Bir diğer eğitimci Ute Cüceoğlu da, göçmen ailelere mensup öğrencilerin maruz kaldığı kurumsal ve sosyal ayrımcılıkla ilgili bilgi verdi.

Bütün bu zorlukların yanında Alman eğitim sisteminde hangi destek imkanlarının olduğunu ve bu imkanlardan ne derece faydalanıldığını tartışan eğitimciler, eğitim desteğinden sadece velilerin değil, özellikle göçmen kitle kuruluşlarının ne kadar yararlandığı sorusuna cevap aradı. Eğitimciler, göçmen ailelerin Alman eğitim sistemini çok iyi bilmediği için yeterince yararlanamadığında birleşti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.