Girişimciler Sertifikalarını Aldı

Girişimciler Sertifikalarını Aldı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan 21'i kadın 30 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) ve KOSGEB işbirliğiyle düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan 21'i kadın 30 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

ESOB konferans salonunda KOSGEB Mersin Merkez Müdürü Mehmet Yılmaz’ında hazır bulunduğu sertifika dağıtım töreninde konuşan MESOB Başkanı Talat Dinçer, nisan ayı başında başlayan uygulamalı girişimcilik eğitimi ile 90 girişimciye sertifika verdiklerini, bu girişimcilerden 30’unun kendi işini kurduğunu söyledi. Ekonomik kalkınma ve istihdam sorununun ancak girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması ile çözülebileceği fikrinden yola çıkarak girişimcilik eğitimlerine hız verdiklerinin altını çizen Dinçer, "Girişimcilik büyüyen ve gelişen kent ekonomisi için hayati önem taşımaktadır. Açtığımız üç kursta 60’ı kadın 30’u erkek olmak üzere 90 kişi sertifika aldı. Bunlardan belirli iş fikrine sahip olan 30 girişimcimiz KOSGEB tarafından verilen makine ve ekipmandan oluşan 30 bin lira hibe desteğinden yararlanarak kendi işlerini kurdu." diye konuştu.

Düzenledikleri uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin kafasında iş fikri olup da hayata geçiremeyenler için fırsat olduğunun altını çizen Dinçer şöyle devam etti: "Öncelikli beklentimiz mutlaka bir planlama yapmaları. Bizim teşkilat olarak en büyük sıkıntımız kuralsızlık. İsteyen her yerde her işi yapabiliyor. Bu da beraberinde iflasları getiriyor. Onun için planlama çok önemli. Siz tutup, aynı cadde üzerinde aynı meslek dalında iş yerleri açarsanız, geleceğiniz parlak olmaz. Onun için kafanızda kuracağınız iş fikrinizi nerede nasıl hayata geçirebileceğinizin planlarını da yapmak zorundasınız.” dedi.

Dinçer, kurs sonucunda başarılı projesini KOSGEB'e sunan girişimcilerin ilk etapta 30 bin TL makine ve ekipman desteği olarak hibe kredi kullanabileceğini, daha sonra ise işini geliştirebilmek için 70 bin TL'ye kadar yüzde 0 faizli KOSGEB kredisinden faydalanabileceklerini sözlerine ekledi.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.