Gıda fiyatları Temmuz'da geriledi

Gıda fiyatları Temmuz'da geriledi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) yayınladığına göre, Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Temmuz ayında, iki basamaklı bir düşüş kaydeden temel tahıl ve bitkisel yağ fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte son 10 yılın en sert aylık düşüşünü göste

Yakından izlenen endeks, bu sene başındaki tarihi rekorlarını kırdığından bu yana , ard arda 5’inci ayında geriledi ve geçtiğimiz Haziran ayına göre yüzde 8,6 düşerek Temmuz ayında  140.9 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, küresel ölçekte en çok işlem gören gıda emtia ürünlerinin fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen endeks, 2021 yılının Temmuz ayına kıyasla yüzde 13,1 daha yüksek bir seviyede kaldı.

BİTİKSEL YAĞ FİYATLARI SON 10 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
FAO Bitkisel Yağ Fiyatları Endeksi, Haziran ayına göre Temmuz’da yüzde 19,2 düşerek son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Palm yağı fiyatlarının Endonezya'dan bol miktarda ihracat imkânı beklentisi, palm tohumu yağının bol miktarda yeni ürün arzı beklentilerine yanıt vermesi ve soya yağı fiyatlarının uzun süreli durgun talep nedeniyle düşmesiyle birlikte, tüm yağ türleri için uluslararası fiyatlarda düşüşler yaşandı.

TAHIL KORİDORU FİYATLARI DÜŞÜRDÜ
FAO Küresel Tahıl Fiyat Endeksi de ay içinde yüzde 11.5 geriledi ancak bu oran Temmuz 2021 fiyatlarına göre yüzde 16.6 daha yüksek bir seviyede. Endekste temsil edilen tüm tahıl fiyatlarının düşmesine buğday fiyatlarındaki yüzde 14.5’lik düşüş öncülük etti. Bu düşüşe kısmen Ukrayna ve Rusya arasında tahıl ihracatındaki engellerin (önemli Karadeniz limanlarının açılması) kaldırılmasına yönelik anlaşmanın hayata geçmesi ve kısmen de Kuzey Yarım Küre’deki hasat mevsimi neden oldu. Küresel pirinç fiyatları da 2022’de ilk kez düştü.

ŞEKER’DEKİ SERT DÜŞÜŞÜ SICAKLAR ÖNLEDİ


FAO Şeker Fiyat Endeksi de küresel ekonomik yavaşlama beklentilerinden kaynaklı olarak talebe ilişkin endişeler, Brezilya para birimi olan Real’in değer kaybetmesi ve ethanol fiyatlarındaki düşüş beklentileriyle beraber Brezilya’da öngörülenden daha yüksek seviyede üretimin gerçekleşmesi gibi nedenlerle yüzde 3,8 geriledi. Hindistan'da daha fazla ihracat ve olumlu üretim beklentileri de dünya şeker fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulunurken, Avrupa Birliği'ndeki kuru ve sıcak hava, şeker pancarı rekoltesine ilişkin endişeleri alevlendirerek daha keskin fiyat düşüşlerini önledi.

FAO Süt Ürünleri Endeksi ise, ticaretin durağanlaştığı bir süreçte, geçtiğimiz Haziran ayına göre yüzde 2,5 geriledi. Ancak bu oran da 2021 Temmuz ayına göre yüzde 24,5 daha yüksek. Avrupa'nın turistik destinasyonlarındaki talep artışının desteğiyle, süt tozu ve tereyağı fiyatları düşerken, peynir fiyatları sabit kaldı.FAO Et Fiyatları Endeksi Temmuz ayında, büyük ve küçükbaş hayvanlar ile domuz etindeki ithalat talebinin zayıflamasıyla yüzde 0,5 oranında geriledi. Kümes hayvanlarında ise tam aksine, güçlü küresel talep ve daralan arz ile birlikte Kuzey Yarımküre ’de görülen Kuş Gribinin de etkisiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.