Germir Bezirhaneleri Melikgazi Koruması Altında

Germir Bezirhaneleri Melikgazi Koruması Altında

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Germir bölgesinde yer alan ve Osmanlı ticareti için önemli yeri olan Bezirhanelerin gün ışığına çıkarılarak, kültür turizmine kazandırılacağını bildirdi.

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Germir bölgesinde yer alan ve Osmanlı ticareti için önemli yeri olan Bezirhanelerin gün ışığına çıkarılarak, kültür turizmine kazandırılacağını bildirdi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, Germir’in, geçmişte Orta Anadolu'nun en önemli beziryağı üretim merkezi olduğunu, halen dimdik ayakta duran ama kullanılmayan 50'ye yakın bezirhanenin bulunduğunu belirtti. Büyükkılıç, Germir’in 1900’lü yıllarda nüfusunun 6 bin civarında olduğunu ve bölgenin ekonomik ile sosyal düzeyinin yüksek olduğunu, bunda beziryağı ticaretinin büyük katkısı ve önemi bulunduğunu belirtti.

Bezirhanelerin, bezir yağı elde edilen küçük imalathanelerin ve bezir yağının; ızgın, zeyrek ve belemir gibi bitkilerin bezirhanede işlenmesi sonucu elde edildiğini ifade eden Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili şunları söyledi: “Melikgazi’nin her yeri Anadolu tarihinin izlerini taşımaktadır. Üstelik bu tarihi mekânlar doğal güzelliklerin içinde adeta saklanmış gibidir. Melikgazi ilçesinde SİT alanları ile doğal alanlar birbiri içine bağlanmış gibidir. Nitekim Germir Bezirhaneleri de aynı şekilde doğal güzelliği olan Germir bağları arasında yer almaktadır. Bezirhanede değirmen taşında öğütülen bitki veya bitki kökleri, “iğ” adı verilen bir mekanizmada sıkıştırılarak damıtılmaktadır. Elde edilen yağ, büyük küplerde muhafaza altına alınmakta, yağ dışında kalan posa kısmı da başka işler için kullanılmaktadır. Bezirhanede yapılan bu işlem sonucunda yemeklik yağ, bezir çırasında kullanılacak yakıt, hayvanlar için bir çeşit küspe, hayvanlarını yaralarını iyileştiren bir tür merhem, boya ve sabun sanayi için de malzeme çıkarma gibi birçok yararlar sağlanmış olurdu. Bu açıdan ekonomik değeri çok yüksekti. Belediye olarak dönemin ekonomisine damgasını vuran ve şu anda yapıları ile ayrıca bir sanat eseri olan bezirhaneler gün yüzüne çıkarılacaktır. Melikgazi Belediyesi yine tarihe bir dokunuş yaparak tarihini sahiplendiği gibi kültür turizmine bir yapıyı daha kazandıracaktır.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.