Gerçek olan Miladi değil Hicri Takvim

Gerçek olan Miladi değil Hicri Takvim

İstiklal Marşı Derneği, kullanılan Miladi Takvim'in Batılılar'ın takvimi olduğu gerekçesi ile İstiklal Takvimi'ni hazırladı.

İstiklal Marşı Derneği, kullanılan Miladi Takvim'in Batılılar'ın takvimi olduğu gerekçesi ile İstiklal Takvimi'ni hazırladı. Hazırlanan takvim ile ilgili olarak bilgi veren İstiklal Marşı Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Deveci, Miladi Takvim'in gerçek adının Gregoryen Takvimi olduğunu söyledi.

Deveci, “Papa 13. Gregory tarafından tanzim edilen bu Hristiyan takvim miladi 1582'de başlayan bir takvimdir. Yani İnebahtı mağlubiyetimizin hemen akabinde bütün Avrupa'da Türkler yenilebilir fikri doğduktan sonra, Avrupalılar'ın bir takvimi oldu. Biz millet olarak, Türkler'in yenilebileceği fikri ile doğan takvim içinde yaşamaya icbar edilmiş bir milletiz” dedi. Hicri Takvim'in Allah katındaki takvim olduğunu belirten Deveci, “Allah, insanı ahsen-i takvim üzere yaratmıştır. Müslüman olarak itibar ettiğimiz takvim ve harfler ikmal edilmiş dinin, tamamlanmış nitemin dışında düşünülemez. Tarih takvimle tarih olur. Sadece biz Müslümanlar'ın tarihi değil, modern manada tüm insanlık hicretle başlamıştır. Tarih, evvel emirde zamanın hangi esasa göre tayin edildiğine dair bilginin adıdır. Öncelikle vakti geleni ve vakti geçeni bize haber verir. Tarih içinde takvimi işleyenler bir kıvama erer. Bugün Hicri Takvim isimlendirmesi ile bildiğimiz kameri takvim Allah katındaki takvimdir. Yerler ve gökler bu takvime göre yaratılmıştır. Melekler bu takvime göre işlerini yapar ve bir gün kıyamet de bu takvime göre kopacaktır” diye konuştu. Batılılar'ın Türkler'e vurduğu ilk darbenin Rumi Takvim ile olduğunu belirten Deveci, “Rumi Takvim hilesine başvurarak durumu idare etmeye çalıştığımızdan beri kendi çağımızda yaşamıyoruz. Gerçek zamana ayak uyduramıyoruz. 26 Aralık 1925'e kadar Hicri Takvim ve saatimizi yedeğimizde tutarak geldik. Önce takvimimiz ve saatimiz elimizden alınarak vakitsiz, sonra 1 Kasım 1928'de harflerimiz hayatımızdan çekilerek dilsiz bırakıldık. Bu nakıslarımız sanki yokmuş gibi yaparak yürüdüğümüz yol hayata değil ölüme doğru yürüdüğümüz yoldur” ifadelerini kullandı. Takvimi ve harfleri geri almak için İstiklal Takvimi'ni hazırladıklarını belirten Deveci, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her sene yenilenerek sahici bir maarif takvimi olmasını, kaybettiklerimizi hatırlatmasını, onları elde etmenin yollarını açmaya vesile olmasını ümit ettiğimiz takvimimizin üçüncüsü 1435 yılı için yeni nüshası hazırlanmıştır. Eskimez yazının öğrenilebilmesi için her güne ait sahifenin bir ders olarak tertip edildiği takvimimizde ezan vakitleri ezani saatlere göre verilmiştir.”

MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum