Genelkurmay, Çok Uluslu Deniz Güvenliği Merkezi Hakkında Bilgi Verdi

Genelkurmay, Çok Uluslu Deniz Güvenliği Merkezi Hakkında Bilgi Verdi

Genelkurmay Başkanlığı, Muğla Marmaris’teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Güney Görev Grup Komutanlığı’nın karargâh binası içerisinde kurulan Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi’nin (ÇUDGMM) faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Genelkurmay Başkanlığı, Muğla Marmaris’teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Güney Görev Grup Komutanlığı’nın karargâh binası içerisinde kurulan Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi’nin (ÇUDGMM) faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Genelkurmay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi’nin (ÇUDGMM) 30 Temmuz 2012 tarihinde milli, 12 Kasım 2012 tarihinde ise uluslararası olarak faaliyete başladığını bildirdi. Merkezin faaliyet alanları şöyle sıralandı: “ÇUDGMM'nin ana faaliyet alanları olarak deniz güvenliği, deniz güvenlik harekâtı, denizde durumsal farkındalık, deniz ulaştırması ve liman güvenliği, denizde terörizm ile mücadele, kuvvet koruma, deniz haydutluğu ile mücadele, denizden kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, deniz ulaştırması için işbirliği ve rehberlik faaliyetleri, savaş dışı harekât (muharip olmayanların tahliyesi harekâtı, insani harekâtların çok uluslu deniz desteği) konuları belirlenmiştir. ÇUDGMM'de uluslararası katılım ile kurs/eğitim, çalıştay, konferans (ilgili diğer mükemmeliyet merkezleri ile müşterek), masa başı ve/veya fiili tatbikatlar (deniz güvenliği ve deniz kirliliğine yönelik) konularında faaliyetler icra edilmesi planlanmaktadır.”

ÇUDGMM Komutanlığının çok uluslu bir yapıda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu personel ve diğer ülkelerin bu merkezde görev yapmak üzere görevlendireceği personel ile teşkilatlanmasının öngörüldüğü ifade edildi. Toplam kadro mevcudunun sivil alan uzmanları dahil 52 kişi olduğu kaydedildi.
Ayrıca konulara uygun olarak millî ve uluslararası askerî ve sivil kurum/kuruluşlar ile üniversitelerden uzman, eğitici ve konuşmacılar davet ederek eğitim-öğretim faaliyetlerinin icra edildiği ve bu faaliyetlerin İngilizce olarak yürütüldüğü hatırlatıldı.

NATO VE BM ASKER VE SİVİLLERİ DE EĞİTİLİYOR

ÇUDGMM tarafından açılan kurslara NATO, NATO Ortaklık ve diğer Birleşmiş Milletler ülkelerinin askerî ve ilgili diğer kamu kurumlarından asker ve sivil personelin iştirak edebildiğine dikkat çeken açıklamada, bunlardan bazıları şöyle sıralandı: “2012 yılında icra edilen faaliyetler kapsamında 12-23 Kasım 2012 tarihleri arasında 18 ülkeden 32 kursiyer personelin iştiraki ile ‘Deniz Güvenliği & Deniz Haydutluğu ile Mücadele Kursu’ ile icra edilen kurs ile iştirakli olarak yerli yabancı 14 akademisyenin katılımı ile 14-16 Kasım 2012 tarihleri arasında ‘Deniz Güvenliği Çalıştayı’ icra edilmiştir. İcra edilen bu faaliyetlere ilave olarak 20-29 Kasım 2012 tarihleri arasında Deniz Ulaştırması İçin İşbirliği ve Rehberlik (DUİR) organizasyonunda görev alan personelin yetiştirilmesi ve tecrübe kazanması, Çok Uluslu DUİR ortamında DUİR doktrin ve prosedürleri ve bilgi değişimine ilişkin usul ve esasların etkinliğinin denenmesini amaçlayan NATO Dynamic Master-12 Tatbikatı’na (Masabaşı (CPX) 6 Türk personel ile birlikte 2 Hollanda, 2 Belçika ve 2 Polonya Dz.K.K.lığı mensubu subayın görev aldığı DUİR Birliği-Marmaris ile iştirak edilmiştir.”

2013 YILINDA İCRA EDİLEN FAALİYETLER

2013 yılında icra edilen faaliyetler kapsamında ise 01-12 Nisan 2013 tarihleri arasında 6 ülkeden 15 kursiyer ve 3 gözlemci personelin iştiraki ile 'Gemi Güvenlik Timi/Silahlı Özel Güvenlik Personeli (VPD&PCASP) Farkındalık Kursu', 17-21 Haziran 2013 tarihleri arasında 10 ülkeden 20 kursiyer personelin iştiraki ile 'Denizde El Yapımı Patlayıcılar ile Mücadele (C-IED) Farkındalık Kursu', 08-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında 9 ülkeden 19 kursiyer personelin iştiraki ile 'Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code) Kursu', 09-20 Eylül 2013 tarihleri arasında 10 ülkeden 18 kursiyer personelin iştiraki ile 'Deniz Güvenliği Harekâtı Karargâh Subayı Kursu' icra edildi.

ÇUDGMM Komutanlığının faaliyetleri hakkında güncel bilgilere www.dgmm.tsk.tr İnternet sitesinden erişilebileceği bildirildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.