Genelkurmay, Bioem’in Faaliyetlerini Duyurdu

Genelkurmay, Bioem’in Faaliyetlerini Duyurdu

Genelkurmay Başkanlığı, TSK Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi (BİOEM) Komutanlığı’nın kuruluş ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Genelkurmay Başkanlığı, TSK Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi (BİOEM) Komutanlığı’nın kuruluş ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada Türkiye’nin, BİOEM Komutanlığı’nın teşkiline NATO'nun 1994'de icra edilen Brüksel Zirvesi'nde başlatılan Barış İçin Ortaklık Programı kapsamında karar verdiği ve TSK BİOEM Komutanlığı’nın 29 Haziran 1998 tarihinde uluslararası bir törenle açıldığı, 9 ay sonra da NATO tarafından tanındığı ifade edildi. NATO tarafından tanınan ilk Ortaklık Eğitim Merkezi olan TSK BİOEM Komutanlığının vazifesi şöyle açıklandı: "Genelkurmay Başkanlığı tarafından belirlenen öncelikler esas olmak üzere NATO, Barış İçin Ortaklık (BİO), Akdeniz Diyaloğu (AD) ve İstanbul İş Birliği Girişimi (İİG) ülkeleri ile gerektiğinde diğer ülkelerin personelinin müşterek çalışabilirlik hedeflerine ulaşmalarını sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti ile TSK'nin bu ülkelerdeki etkinliğinin artırılmasına yardımcı olmak maksadıyla kurs, konferans, seminer, çalıştay ve mobil eğitim faaliyetleri icra etmektir."

19 KONUDA 22 KURS

TSK BİOEM Komutanlığı’nın bu vazifesini, NATO Ortaklık Eğitim Merkezleri Konsepti çerçevesinde, Barışı Destekleme Harekâtı, Uluslararası Güvenlik ve Askerî İşbirliği fonksiyon sahalarına yönelik olarak eğitim ve öğretim faaliyetleri icra ederek yerine getirdiği belirtildi. 2013 yılında söz konusu fonksiyon sahalarına yönelik olarak belirlenmiş 19 konuda 22 kurs faaliyeti ve bir çalıştay icra edilmesi planlandığı, bu kurslardan 12’sinin NATO tarafından, birinin Birleşmiş Milletler tarafından akredite edildiği vurgulandı.

FAALİYETLER İNGİLİZCE

TSK BİOEM Komutanlığı; Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı mensubu toplam 30 personelden oluşan müşterek bir yapıda teşkilatlandığı, ayrıca konulara uygun olarak millî ve uluslararası askerî ve sivil kurum/kuruluşlar ile üniversitelerden uzman, eğitici ve konuşmacılar davet ederek eğitim-öğretim faaliyetlerini İngilizce olarak icra ettiği dile getirildi.

TSK BİOEM Komutanlığı tarafından açılan kurslara BİO, AD, İİG, Küresel Ortaklar ve diğer Birleşmiş Milletler ülkelerinin askerî ve ilgili diğer kamu kurumlarından asker ve sivil personel iştirak edebildiği ifade edilen açıklamada, “Halen NATO tarafından tanınan 26 BİO Eğitim Merkezi arasında ilk kurulmuş olma onurunu taşımaktadır. BİOEM Komutanlığı faaliyetlerine, kurulduğu 1998 yılından Kasım 2013 ayına kadar 90 ülkeden 13 binden fazla yerli ve yabancı personel katılmış, altmış Mobil Eğitim Timi vasıtasıyla on sekiz ayrı ülkede 2.000'den fazla personele yerinde eğitim desteği sağlanmıştır. Ayrıca TSK BİOEM Komutanlığı tarafından düzenlenen İpek Yolu General/Amiral Semineri NATO ve Ortaklık Girişimlerine ilişkin konuların üst seviyede görüşüldüğü bir seminer olup, NATO Karargahları, NATO/BİO/AD/İİG ülkelerinden General/Amiral ve Büyükelçi seviyesinde katılım sağlanmaktadır. Şimdiye kadar on bir seminer icra edilmiş, seminerlere toplam 902 katılımcı iştirak etmiştir.” bilgisi de verildi.

TSK BİOEM Komutanlığının faaliyetleri hakkında güncel bilgilere www.bioem.tsk.tr İnternet sitesinden erişmek mümkün. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.