Gençlik ve spor, bakanlığın ismi olacak

Gençlik ve spor, bakanlığın ismi olacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gençlik ve spor, artık bir bakanlığın ismi olacaktır dedi

Arınç, sporun her alanında başarılı olan yörede, böylesine bir tesisin yaptırılmasının hem spora hem kente hem de ülkeye çok hayırlı bir hizmet olduğunu söyledi. Arınç, “10 kulvarlı olacak ve bütün uluslararası şartları taşıyan, en büyük, en nitelikli yarışmaların yapılabileceği bir olimpik bir yüzme havuzunu açıyoruz” diye konuştu. Arınç, sporun seyredilerek yapılmadığını, bizzat yapılması gerektiğine işaret ederek, sporun her türlüsünün Türkiye’de son yıllarda atılım içinde olduğunu ve büyük başarılar kazanıldığı dile getirdi.

LİSANSLI SPORCU SAYINDA ARTIŞ

Türkiye’de lisanslı sporcu sayısının her geçen gün arttığına da dikkati çeken Arınç, “Önümüzdeki rakamlara baktım. 2003 ile bugün geldiğimiz nokta arasında müthiş bir fark var. Yüzde 788 artış var. 12 bin civarında olan sayı bugün 88 bin civarına yükselmiş. Tabii spor deyince Türkiye’de önce futbol akla geliyor ondan sonra yüzme, ondan sonra da yüzmeden başlayarak eskrim de dahil olmak üzere federasyonlarını kuran pek çok spor çeşidi var” dedi.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI

Arınç, gençlik ve sporun devlet bakanlıklarından birinin görevi kapsamında bulunduğunu ve bugün bu alanın sorumluluğunun Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak’ta olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere spor konusu ve gençlikle ilgili konular bugüne kadar bütün hükümetler döneminde bir devlet bakanı tarafından deruhte edilmiştir. Kanun hükmünde kararname (KHK) için bildiğiniz gibi TBMM’den yetki aldık. Bu yetki kapsamında çalışmalarımız da bitmek üzeredir. Gençlik ve Spor artık bir bakanlığın ismi olacaktır. Devlet Bakanlığının uhdesinde görülen bir iş olmanın ötesinde kendi bütçesi olan, kendi kurumları olan, kurumsallaşmış bir gençlik spor bakanlığını umuyorum 12 Haziran seçimlerinin arifesinde ilan edilecek bir şekilde hepimiz duyacağız. Bu da hem gençliğe hem de spora verilen önemi göstermektedir. Artık bir yatırımcı bakanlık olarak gençlik ve spor bakanlığını seçimlerden sonra görev yapacak biçimde kurumsallaşmış olduğunu hepimiz göreceğiz.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.