Gençlik Fatihi örnek almalı

Gençlik Fatihi örnek almalı

Gençlik Fatihi örnek almalı

Yusuf Güneş, İstanbul’un fethinin 558. yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında günümüz gençliğinin sosyal bir çöküntü içerisinde olduğunu ifade ederek gençlerin Fatih’i örnek almalarını istedi.

 

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, “Hz. Peygamber (SAV) efendimizin hadisi şeriflerinde övülen kişiler olmak için pek çok İslam komutanı ve İslam ordusu İstanbul’u tam 29 defa kuşatmıştır. Fakat İstanbul’u fethetmek askeri dehası bu günde herkesçe kabul edilen Fatih Sultan Mehmet’e nasip olmuştur. Bin yıla yakın bir geçmişi bulunan ve fakat maddi manevi bir ahlaksızlığın batağında çırpınmakta olan Bizans İmparatorluğu, bu tarihte bir daha dirilmemek üzere can vermiştir. Bu bakımdan İstanbul’un Fethi sadece bir ilin bir beldenin fethi değil; tarihe damgasını vuran, çağ değiştiren önemli bir hadisedir. İki ordu değil, ayrı iki dünya görüşü yani hak ve batıl çarpışmasıdır” dedi.

Fethin maksat ve hedefleri doğrultusunda hareket edenlerin, bu büyük övgüden nasiplerini aldıklarını da dile getiren Güneş, “Karalardan gemiler yürütülmek pahasına İstanbul fethedilmiş, Bizans düşürülmüştür.  Bu fetih muazzam ve muhteşem Osmanlı Devleti’ne cihan fethinin bir paslı kapısını kırıp açmıştır. Aradan geçen 558 yıl sonra bu toplantıyı yaparken bile o büyük fethi yeniden yaşıyor gibiyiz.  Sanki genç ve güzel komutan beyaz atını deryalara sürüyor, sanki dinç ve kahraman yiğitler, omuzlarında yağlı urganlar, şişmiş ve kabarmış yağız adaleleriyle gemileri denize çekiyorlar. Sanki Bizans’ın çatırtısı, yıkılan, dağılan surların gürültüsü kulaklarımıza geliyor. Ve sanki kutlu Mayıs sabahında yeniden ağaçlar çiçek açıyor, milletimiz şükür secdelerine varıyor” diye konuştu.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın fetih günü öğleden sonra, halkın büyük tezahüratı altında karşılandığını da sözlerine ekleyen Güneş, “Fatih Sultan Mehmet hocası Akşemseddin başta olmak üzere ordusuyla birlikte Topkapı’dan şehre girmiş ve Bizans halkının tezahüratı, gazilerimizin tekbir ve ezan sesleri arasında ilerleyip Ayasofya’ya gitmiştir. Fatih ve ordusu şehre girerken Bizans halkı şehrin yeni hükümdarını çiçek ve alkışlarla karşıladı. Çünkü Bizans yönetimi kendi halkına zulmetmiş, halk arasında, “Bizans külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmek daha iyidir” sözü yaygın hale gelmiştir. Ayasofya’yı gezen Fatih Sultan Mehmet, Ezan okunmasını emretmiş ve kılıçla fethettiği Ayasofya’yı, Hıristiyanlığın bu en büyük kilisesini, camiye çevirerek o gün ikindi namazını orda kılmıştır. Fatih İstanbul’u aldığında halka iyi davranarak savaşın da bir hukukunun olduğunu herkese göstermiştir” şeklinde konuştu.

Günümüz gençliğinin içerisinde bulunduğu durumu da değerlendiren Güneş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fatih 21 yaşında İstanbul’u fethetti. Günümüz gençliği ise aynı yaşta üniversitelerde hoplamayla, zıplamayla günlerini geçiriyor. Gençliğimiz bugün uyuşturucu ile iç içe oldu. Bu ülkeyi idare edenler ne yazık ki yaşanan manevi çöküntüye, sosyal çöküntüye zemin hazırladı.  29 Mayıs 1453. Bu tarih acaba bugün, geçmişiyle bağları tamamıyla koparılmak istenen bir nesil için ne ifade ediyor! İstanbul’un Fethi bugün bizim için ne ifade ediyor? Dini duyguları dejenere olmuş, tarihine yabancılaştırılmış, hatta düşman edilmiş bir nesil istenmekte, Fatih’in mirası reddedilmektedir. Peki, fethin sembolü Ayasofya neden ibadete kapalı? 21 Yaşında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in torunları, ne oldu da hem kendi topraklarında ve hem de uluslar arası arenada sefilleri ve zavallıları oynuyor”

Konuşmasının sonunda Fetih günü programı ile ilgili bilgi veren Güneş, 29 Mayıs Fetih gününü bu yıl 28 Mayıs 2011 Cumartesi günü, Kocaeli İsmet Paşa Stadyum’unda yurt içi ve yurt dışından önemli devlet adamlarının ve yüz binlerce gencimizin katılımıyla kutlanacağını söyledi. Fetih Şöleni’ne tüm Konya halkı ve özellikle gençleri davet eden Güneş, Otobüslerin 27 Mayıs Cuma Akşamı saat 22.00’de dernek merkezinin önünden hareket edeceğini ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.