Gençlerin bayramı

Gençlerin bayramı

Bağımsızlık mücadelesinin başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919un 92. yıldönümünde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri gençlik bayramı olan bu günü kutla

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bugün ülke genelinde düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Etkinlikler kapsamında Konya’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak. Etkinlikler daha sonra Konya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerle devam edecek. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri mesaj yayımlayarak, 19 Mayıs Bayramı’nı kutladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Milletimizin özgürlük mücadelesinin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin başlangıcıdır. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak gençlerimiz, Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar önce ortaya koyduğu ve bugün her zamankinden fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içinde tüm sorunların üstesinden gelecek; birlik içinde hareket ederek geleceğin lider ülkesi Türkiye’yi bugünden daha güçlü hale getireceklerdir” dedi.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, “Vatanımızın kurtuluşu ve bağımsızlığımızın ancak milletin azim ve kararlılığı ile olabileceğini bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, istiklal mücadelesinin ateşini 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yakmıştır. Dönemin çok ağır şartlarına rağmen azim, inanç, fedakarlık ve gönül birliğiyle ülkeyi işgal edenlere karşı durulmuş, tarihte eşine az rastlanır bir destan yazılmıştır. Atatürk'ün Türk gençliğine hedef olarak gösterdiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkabilmek için bilimsel kapasitemizi geliştirmeli, daha çok çalışmalı ve okumalıyız” dedi.

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, “Milletimizin tarih sayfası önünde yeniden şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. Bu tarih tüm dünya milletlerine şunu bir kez daha göstermiştir ki, Türk Milleti bağımlı yaşamaktansa ölmeyi tercih etmektedir. Böylesine anlamlı bir günün armağan olarak verildiği Türk gençliğinin bu emanete en güzel şekilde sahip çıkacaklarına olan sonsuz güvenimi belirtiyor, Milletimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum” diye konuştu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanı Ahmet Sorgun, “Geçmişimizden aldığımız milli ve ahlaki değerlere sahip gençler, ülkemize hizmet etmeye ve hızla gelişen dünya gerçekleri ile yarışmaya hazırdır. Bu güvenin ve yarınların mimarı olacak gençlere olan inancımın bir yansıması olarak şunu belirtmeliyim ki: gerçekleşmesini düşlediğimiz hayaller ancak genç beyinlerin şekillendireceği bir gelecekte olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyor, tüm halkımıza saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

HAS Parti Konya İl Başkan Vekili Esat Ulu, 19 Mayıs ile başlayan milli mücadele ruhunu, 21. yüzyıl misyonuyla birleştirmek için bu manidar günü gençliğimize emanet eden, Anadolu topraklarını yeniden Anadolu yapan Gazi Mustafa Kemal ve İstiklal Savaşımızın şehit ve gazilerini, isimsiz kahramanlarını rahmet ve minnetle yad ediyor, Gençlik ve Spor Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum" dedi.

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk,  “Çağlar boyunca tarihin akışına yön veren milletimiz bu anlamda dünyanın en zengin mirasına ve en özel hatıralarına sahiptir. Bir ders daha çıkardık biz tarihten; birlik. Tarihin en çetin imtihanlarından geçerek çelikleşmiş birlik hasletimiz, her zorluğu aşmada milletimizin yaslandığı ve asla vazgeçmeyeceği en temel değerdir” ifadelerini kullandı. Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, “92 yıl önce, vatan topraklarının işgal altında olduğu bir dönemde 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla milli mücadele resmen başlamış, milli egemenliğe dayalı yeni Türk Devleti’nin temelleri atılmıştır” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.