Gençler sigaraya hayır dedi

Gençler sigaraya hayır dedi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Konya Gençlik Merkezi ile Selçuklu Toplum Sağlığı Merkezi ortaklaşa “Sigaraya Hayır” semineri düzenlendi Yoğun katılımın gerçekleştiği seminerde gençler sigaranın kötülükleri hakkında bilinçlendirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Konya Gençlik Merkezi ile Selçuklu Toplum Sağlığı Merkezi ortaklaşa  “Sigaraya Hayır” semineri düzenlendi  Konya Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Hüsnü Murat Kaya, Selçuklu Tıp Fakültesi Aile Hekimi Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, Selçuklu Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimi Dr. Vildan Karabacak, Konya Gençlik Merkezi Gençlik Liderleri ve gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen seminerde sigaranın zararları,  neden olabileceği hastalıklardan ve nasıl korunulması gerektiğinden bahsedildi.

“HAYAT SİGARAYI BIRAKINCA ANLAM BULUYOR”
Konya Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Hüsnü Murat Kaya, “Konya Devletin halkın sağlığını korumak amacıyla yürüttüğü bazı yükümlülükleri açıkladı. Vatandaşlar bu gibi yükümlülüklere uymak zorundalar. Konya’da toplam 12 tane sigarayı bırakma merkezi bulunuyor. 2013 de toplam 8 bin 272 kişi bu merkezlere başvurmuş ve 2 bin 78 kişi sigarayı bırakmış. Devlet gereğini yapıyor. Vatandaşta kendi sağlığını, kendi ekonomisine zarar vermemesi konusunda daha dikkatli olmaları gerekir. En büyük tuzak bir defa denemekten geçer” dedi.

“SİGARAYA BAŞLAMADA ERGENLİK DÖNEMİNE DİKKAT”
Selçuklu Tıp Fakültesi Aile Hekimi Prof. Dr. Kamile Marakoğlu, “Sigara kullanımı dünyadaki en önemli halk sağlığı problemlerinden birini oluşturmaktadır. Sigara nedeniyle yaşamlarını kaybedenlerin sayısı dünyada ve ülkemizde her geçen gün artmaktadır dedi. İlk sigaranın genellikle ergenlik döneminde denenmekte olduğunu ve deneyenlerin dörtte üçünün sigara bağımlısı olduğunu belirten Marakoğlu bu yaşlarda sigara kullanımını özendiren etken arkadaş ve sosyal çevredir gençlerimizi bu ortamlardan korumalıyız dedi. Marakoğlu Ülkemizdeki yasal tedbirlerle sigara kullanımına özendirilen reklamlar kaldırıldığını da belirtti.  

 “BİRÇOK İNSANIMIZI SİGARA YÜZÜNDEN KAYBEDİYORUZ”
Dünyada her 13 saniyede bir kişinin sigara nedeniyle yaşamını kaybettiğini belirten Marakoğlu, ”Şuana kadar beş paket sigara bitirenler yani 100 adet sigara içmiş bir kişiyi Dünya Sağlık Örgütü sigara tiryakisi olarak kabul etmektedir. Ülkemizde yaklaşık 16 milyon kişi sigara kullanmakta ve her yıl 100 bin kişiyi sigara kullanımından dolayı kaybetmekteyiz. Sigaranın içerisinde 4 binden fazla zararlı madde, 250’ye yakın kanserojen madde bulunmaktadır” diye konuştu.  

“SİGARA KAYNAKLI HASTALIKLARI ARTIYOR”
Marakoğlu, sigaranın sebep olduğu hastalıkları şu şekilde açıkladı: “Sigara birçok kansere yol açtığı gibi kalp ve damar hastalıklarına ve erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Diğer organlara etkisi olarak ülser, katarak, diş kaybına, kemik mineral yoğunluğunun azalmasına neden oluyor. Şeker hastalarında iyileşme sorununa ve bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesi gibi çok fazla hastalıklara yol açabilmektedir. Sigara nedeniyle en fazla ağız kanseri, diş eti kanseri, akciğer kanseri görülmekte diğer kanserlerde de ciddi bir artış olmaktadır. Pasif sigara içenlerde de aktif sigara içenler gibi hastalıklara maruz kalmaktadır” dedi. Konya Gençlik Merkezi Salonlarında yapılan seminer Konya Gençlik Merkezi Tiyatro ve Müzik ekiplerinin gösterilenin ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.