Gençler korunacak

Gençler korunacak

İl Emniyet Müdürlüğünün Sağlıklı Nesil Güvenli Toplum projesiyle gençler uyuşturucuya karşı korunacak

İl Emniyet Müdürlüğü’nün “Sağlıklı Nesil Güvenli Toplum” projesiyle gençler uyuşturucuya karşı korunacak. Farkındalık eğitimlerinin verilmesinin yanında 100 tane madde bağımlısı genç ise tedavi edilecek.

 

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sağlıklı Nesil Güvenli Toplum” isimli projeyle gençler uyuşturucuya karşı koruma altına alınacak. Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından Mali Sosyal Destek Programı kapsamında desteklenen projeye İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Konya Valiliği İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da destek veriyor. 156 bin TL’lik bütçeye sahip olan projenin süresi 12 ay olacak ve bu süre içinde 100 uyuşturucu bağımlısının tedavi edilmesi sağlanacak.

NE VALİ, NE YARDIMCISI TOPLANTIYA KATILMADI

Hilton Garden In Otel’de projenin tanıtımı toplantısı gerçekleşti. Tanıtıma AKP Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, emniyet mensupları ve çok sayıda kurum ve kuruluşun yetkilileri katıldı. Toplantıya ise Vali Aydın Nezih Doğan katılmadı. Önemli bir sosyal konunun yer aldığı ve günümüzde gençleri tehdit eden uyuşturucuya karşı mücadele projesinin tanıtıldığı bir toplantıya Vali Aydın Nezih Doğan’ın katılmadığı gibi yardımcısını da göndermemesi dikkat çekti. Bu durum Vali Doğan’ın toplumu tehdit eden sosyal konulara ne kadar duyarlı olduğunu da ortaya koymuş oldu.

GENÇLER KENDİ DÜNYALARINDA YAŞIYOR

“Sosyal bir çözülmeyle karşı karşıyayız” diyen AKP Konya Milletvekili Mustafa Kapakçı da gençlerin kendi dünyaları, hayalleri içinde yaşamaya başladığını söyledi. Kabakçı, “İnternet, televizyon gibi birçok teknoloji ürünüyle gençler kurdukları kendi dünyalarını gerçek bir dünya sanmaya başladılar. Bu noktada kafalarını kendi dünyalarında kurdukları uyuşturucuya vermeye başladılar. Burada ailelere görev düşüyor. Bazı işlerden feragat edip çocuklarımızla ilgilenmeliyiz. Çocuklarımızla ilgilenmezsek o zaman onları kendi dünyalarıyla baş başa bırakırız ki bunun acı sonuçlarını toplum olarak yaşarız” diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal ise, gençleri tehdit eden uyuşturucuya karşı acil çözüm beklendiğini ifade etti. Uyuşturucu yok etmenin güvenlik güçleri ve devletin görevi olduğunu fakat tedavisinin tüm toplumu ilgilendirdiğini aktaran Namal, şunları kaydetti: “Asayiş olaylarının önemli bir kısmını uyuşturucuyla mücadele oluşturuyor. Bu noktada projeyle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Uyuşturucuyla mücadelede tedavi ayağı eksikti. Ama AMATEM’in faaliyete geçmesiyle bu durum da ortadan kalkacaktır” dedi.

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman da sosyal sorumluluk projelerine 5 milyon TL ayırdıklarını anlatarak, bu tür projelerin birçok kurum tarafından hazırlanmasının kendilerini memnun ettiğini hatta bu projelerin başarı gösterirse Avrupa Birliği fonlarından da destek alabileceğini kaydetti.

UYUŞTURUCAYA KARŞI FARKINDALIK OLUŞTURULACAK

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Arif Aykut, Türkiye ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM)’in raporlarına göre uyuşturucunun Türkiye için giderek risk oluşturduğunu fakat uyuşturucu kullanımının Konya’da küçük yaşlara kadar düştüğünün söz konusu olmadığını belirtti. Kişinin uyuşturucuya başlamadan uyuşturucuyla mücadelenin önemli olduğunu aktaran Arif Aykut, “Bağımlılıkta ise tedavi ve rehabilitasyon çok önemli. Bu noktada Konya Platformu’nun yapacağı AMATEM çok önemlidir. Projede öncelikli alanımız dezavantajlı gruplara yönelik farkındalığın arttırılması ve genç nüfusun sosyal ve kişisel gelişimlerine yönelik faaliyetlerin desteklenmesidir. Bu sayede aile içi iletişimin ve aile bütünlüğünün sağlanması, çocuk ve ergenlik dönemi genç nüfus eğitimi, gelişimi ve psikolojisi hakkında bölgenin bilinçlendirilmesidir. Bu anlamda Konya’da risk bölgelerini belirledik. 160 ortaöğretim kurumunda 50 bin lise öğrencisi, 2 bin 500 öğretmen ve yurtlarda kalan 10 bin yükseköğretim öğrencisine madde bağımlılığı ve zararları konusunda farkındalık eğitimi verilecek. Ayrıca 1 psikiyatri uzmanı ve 2 psikolog aracılığı ile 100 uyuşturucu bağımlısı ve bu bağımlıların aileleriyle birlikte psikolojik terapi eğitimi ve Selçuk Üniversitesinden bir akademisyen tarafından 50 seminerle öğrenci velilerine farkındalık eğitimi verilecek” dedi.

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.