Genç Avukatlar Derneği kuruluyor

Genç Avukatlar Derneği kuruluyor

Konya Barosu, genç avukatların mesleki sorunları ve dernekleşme faaliyetlerini anlatmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Selçuk Otel’de düzenlenen toplantıya Baro Başkanı Fevzi Kayacan ile çok sayıda genç avukat katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Genç Avukatlar Grubu Başkanı Abdurrahman Karabulut, genç avukatların meslekte var oluşlarına yardımcı olmak amacıyla Genç Avukatlar Derneği’ni kuracaklarını bildirdi. Genç avukatların Konya’da hak ettikleri yerde olmadıklarını söyleyen Abdurrahman Karabulut, “Özellikle stajyer arkadaşlarımız hak ettiğini alamıyor. Derneğimiz, meslektaşlarımızın maddi ve manevi çıkarlarını korumak ve geliştirmek üzere faaliyetler yapacak. Mesleki sorunları gündeme getirerek, bunların çözümü için öneriler sunacak. Genç avukatlar olarak bir takım sorunlar tespit ettik. Bu sorunlarımızı Baro Başkanımız Fevzi Kayacan’a ileteceğiz” dedi.

Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan da mesleğin sorunlarına ilişkin yaptığı konuşmasında, Türkiye genelinde 70 civarında hukuk fakültesi bulunduğuna işaret ederek, “Her yıl yeni hukukçular aramıza katılıyor. Hukuk fakültelerinden mezun olan genç avukatların sayısı oldukça fazla. Mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Mesleğe yeni başlayan genç arkadaşlarımıza tavsiyem, hukukta da uzmanlık alanlarına yönelmeleri ve alanlarında uzmanlaşmalarıdır. Nasıl ki, gözünden rahatsızlığı olan bir hasta iç hastalıklarıyla ilgilenen bir doktora gitmiyorsa, ticaretle ilgili bir konuda sorunu olan vatandaş da aile konusuna yoğunlaşan bir avukata gitmemelidir. Ceza, aile, ticaret ve benzeri hukuk alanlarında uzmanlaşılmalı ve bu sayede hukukun kalitesi artırılmalıdır” ifadelerini kullandı. Hukuk sistemindeki yeni gelişmeleri avukatların da yakından takip etmesi gerektiğini ve bunun yolunun da okumaktan geçtiğini dile getiren Baro Başkanı Kayacan, “Yeni ceza yasasına yeni avukatlar daha çabuk uyum sağlıyor. Çünkü aldıkları eğitim, yeni sistemi uyguluyor. Fakat uzun yıllar avukatlık yapmış, mesleki tecrübesi olan avukatlarımız bu konuda bazen sıkıntı yaşayabiliyor. Bu nedenle avukatlarımız her zaman dinamik olabilmek için sürekli okumalıdırlar. Alanlarıyla ilgili yeni gelişmeleri yakından takip etmeli ve olan bitenden haberdar olmalıdırlar. Bilmeyen bir hukukçunun bir konuda yorum yapması kadar tehlikeli bir şey yoktur” diye konuştu. Fevzi Kayacan, genç avukatların kuracağı derneğin şimdiden hayırlı olmasını dileyerek, Konya Barosu olarak avukatların çıkarları doğrultusundaki bütün çalışmaları destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

RASİM ATALAY

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.