Gembos ovası'nda yabancı ot mücadelesi

Gembos ovası'nda yabancı ot mücadelesi

Beyşehir İlçe Ziraat Odası Başkanı Adem Metli, Gembos Ovası'nda yabancı ota karşı mücadele başlattıklarını söyledi

Konya'nın Beyşehir İlçe Ziraat Odası Başkanı Adem Metli, Gembos Ovası'nda yabancı ota karşı mücadele başlattıklarını söyledi.
Derebucak ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gembos Ovası'nda hububat ekiminde son yıllarda üreticinin yabancı ottan yoğun olarak şikayet etmeye başladığını belirten Metli, bununla mücadele etmek için bir ilaç firması yetkililerinin de katılımıyla bölgede inceleme ve tarama faaliyetleri gerçekleştirildiğini söyledi. Beyşehir Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmaya Derebucak İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ile Göynem, Pınarbaşı beldesinin Gembos Ovası'nda ekili alanı bulunan çiftçilerinin katıldığını belirten Metli, “Gembos Ovası'nda firma yetkilileri ile birlikte yabancı ot ile ilgili olarak inceleme yapıldı. Çiftçilerin acı ot adını verdiği yabancı otu yok ekmek için tarım alanlarında tetkik ve kontroller yapıldı. Yabancı ota karşı mücadele şeklinin nasıl olacağı konusunda Pınarbaşı beldesinde bir kahvehanede çiftçilere yönelik seminer verildi. İnanıyorum ki, Gembos Ovası üreticisinin başına bela olan bu yabancı otun yapılan bu çalışmalar sonrasında bölgedeki tarım alanlarında kökü kurutulacaktır” dedi.
Adem Metli, benzer sorunun yaşandığı Yeşildağ Ovası'nda firma yetkilileri ile birlikte tarım alanlarında incelemeler yapıldığını da belirterek, “Bu bölgemizde de yabancı ota karşı çiftçilerimiz verilen eğitim seminerleri ile bilgilendirildi. Her iki bölgede de çiftçilere önerilen ilaçların kullanımının başlamasıyla sorunun çözüme kavuşacağını umut ediyorum” diye konuştu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.