‘gelişmiş Ülkeler Ar - Ge İçin Bütçenin Yüzde 3’ünü, Türkiye Birini Harcıyor’

‘gelişmiş Ülkeler Ar - Ge İçin Bütçenin Yüzde 3’ünü, Türkiye Birini Harcıyor’

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, gelişmiş ülkelerin gayri safi milli hasılanın yüzde 3’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırdığını, son 11 yılda yapılan yatırımlara rağmen Türkiye’nin halen yurtiçi gayri safi milli hasılanın yüzde 1’inin Ar - Ge çalışmalarına ayrıld.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, gelişmiş ülkelerin gayri safi milli hasılanın yüzde 3’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırdığını, son 11 yılda yapılan yatırımlara rağmen Türkiye’nin halen yurtiçi gayri safi milli hasılanın yüzde 1’inin Ar - Ge çalışmalarına ayrıldığını söyledi.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) 3. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde yapılan törenle başladı. Bu yıl 3.sü düzenlenen UÜ Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’nde genç mucitler hünerlerini de sergiledi. TOFAŞ, doblo marka hafif ticari aracını şeffaf şekilde izleyicilerin beğenisine sunarken bazı firmalar da kurdukları stantlarda ziyaretçileri ağırladı. UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, geçen yılki etkinlikte toplam 307adet poster sunulurken bu yıl sayının 367’ye yükseldiğini söyledi. Rektör Dilek şunları kaydetti: "Geçen yıl sunulan posterlerin 32 adedi kurum dışı katılımcılardan, özelikle de özel sektörden gelmekteydi. Bu yıl bu sayı 44’ çıktı ve posterlerin önemli bir kısmının Bursa Sanayisinin lokomotifi olan kuruluşlardan gelmesi bizi etkinliğin tanınırlığı açısından son derece memnun etmiştir. Dünyada saygın birçok yüksek öğretim kurumunun benimsediği ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite’ modeli bizim ekibimizin de ana paradigması olmuştur. Artık, üniversitelerin mezun ettiği bireylerin; özgüveni yüksek, küreselleşen dünyada yaşanan gelişmeleri bilen ve takip edebilen, kendi işini kurabilecek donanımda, yenilikçi, AR-GE’ nin önemini kavramış, girişimci bireyler olması istenmektedir. Kamuda veya özel sektörde görev alacak, sıradan çalışanlar yetiştirme devri bitmiştir. Girişimci ruha sahip yeni mezunların, ülke ekonomisine dinamizm katacak ve ülkemizi dünyada ilk on ekonomi arasına sokacak, ‘Yerli Steve Jops’lar’ olması beklenmektedir."

Ziraat Bankası Marmara Bölge Koordinatörü Ali İhsan Türkmen ise ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde yıllık patent sayısının 10 binlerle ifade edilmesine rağmen Türkiye’de yılda 12 bin patent alındığını söyledi. Türkmen, Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yıllık 50 bin patent olduğunu açıkladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yapılan ar-ge çalışmalarıyla Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’nin üretildiği ve Bursa yollarında hizmet verdiğini kaydetti.

AR-GE’YE YETERLİ BÜTÇE AYIRMIYORUZ

Konuşmasında Türkiye’nin yurtiçi gayri safi milli hasıladan Ar-Ge’ye ayırdığı payın azlığından yakınan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Gelişmiş ülkelere baktığınızda ayrılan pay yüzde 3 iken, bizde son 10-11 yılda yapılan yatırımlarla birlikte ancak yüzde bire yaklaşmıştır. Teknoloji yoğun ürünler üretilmesi halinde ihracat ve ithalat oranları da rayına girecektir. Ülke olarak ar-ge çalışmalarına ayırdığımız payın az olduğunu herkes kabul etmektedir. Gelişmiş ülkelere baktığınızda, ekonomileri ar-ge çalışmaları yönlendirmektedir" dedi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.