Geleneksel 2.Hıdırellez şenliği yapıldı

Geleneksel 2.Hıdırellez şenliği yapıldı

Kulu ilçesinde geleneksel hale getirilen Hıdırellez Şenliği'nin 2. yapıldı

Boğazören köyündeki Hıdırellez şenliğine çok sayıda davetli ve yurdun çeşitli il ve ilçelerinde bulunan Boğazörenliler ve köy halkı katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı Mehmet Taşkıran, Boğazören köyü geleneksel Hıdırellez şenliğinin ikincisinin yapılmakta olduğunu belirterek "Hiçbir şekilde ayrım yapılmaksızın köylüler ve gençler bir araya getirildi. Amacımız, gelenek, görenek, örf ve adetler pekiştirilerek tanışıp kaynaşmalarını köy ile ilgili sorunların istişare edilerek gerekenlerin yapılması konularında mutabakata varılarak giderilmesini sağlamak" olduğunu kaydetti.
Konya Nogay Türkleri derneği başkanı Abdurrahman Berkcan ise, kafkaslarda ve diğer nogay Türklerinin yaşadığı ülkelerde vefat edenlerin mezar taşlarında mutlaka ay ve yıldızın kazınmış olduğunu belirtti. Berkcan, Gelenek, görenek ve ananelerin, örf ve adetlerin hala yaşıyor olmasından gurur duyuyorum. Birlik ve beraberlikten Rahmet, ayrılıktan ise Azap doğduğunu ifade etti.
Konuşmalarından ardınan, şenlikte tatarların geleneksel çöreği olan 'Galagay' çöreği gelen davetliler ve misafirlere ikram edildi. Kutlamalar, davul zurna eşliğinde halaylar çekilerek devam etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.