Geçitte tehlike sinyalleri

Geçitte tehlike sinyalleri

Nalçacı Caddesi Doğumevi önünde bulunan yaya üst geçidinde donma ve çözülmelere bağlı olarak oluşan dağılmalar ve kirişlerin incelmesi tehlike sinyalleri veriyor

Nalçacı Caddesi Doğumevi önünde bulunan yaya üst geçidinde oluşan kırılmalar ve kirişlerdeki dağılmalar geçidi kullanan vatandaşları tedirgin ediyor. Daha önce de birkaç kez gündeme gelen yaya üst geçidinin özellikle alt kısmında oluşan beton dağılmaları, merdiven ve geçiş beton bağlantılarının dikkat çeker bir şekilde deforme olması yaya geçidinin ilerde olası bir faciaya davetiye çıkardığını ifade eden vatandaşlar yetkililerden bir an evvel önlem almalarını istedi.

 

Yaya geçidinin durumu ile görüşlerini aldığımız İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar, geçit ile ilgili daha öncede görüşlerini dile getirdiklerini söyledi. Çınar, Bu geçit ilerde mutlaka bir tehlike oluşturacak nitelikte deforme olmuş durumdu. Geçidin üzerine oturduğu kirişler ve beton bağlantıları kışın meydana gelen donma ve çözülmelere dayalı olarak ciddi şekilde aşınmış. Buranın bir an evvel etkili bir şekilde onarıma alınmalı. Aksi halde ilerde üzücü olaylar yaşanabilir” dedi.

 

Kiriş ve dağılan betonların kimyasal maddeler ile güçlendirilmesi gerektiğine de dikkat çeken Çınar, “Yaya üst geçidinin bağlantı bölümlerinde oluşan çatlaklar, betonların bazı bölümlerinin dökülmesi, özellikle merdiven basamaklarının altında oluşan dağılmalar, geçidin ilerde büyük bir tehlike oluşturacağının sinyallerini veriyor. Geçidin üzerinden geçtiğiniz zaman çok fazla bir olumsuzluk görünmüyor. Ancak geçidin alt kısmı hiçte öyle değil. Bağlantı noktaları mutlaka kontrol edilmeli. İncelendiği zaman geçidin nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğu görünecektir. Bu geçidi yayalar kullanıyor ama altından hem araçlar hem tramvay hattı geçiyor. Allah korusun olası bir tehlike büyük facialara neden olabilir. Bu nedenle geçidin zarar gören bölümleri güçlendirilir ve kışın kar ve yağmur sularının aşağı inmemesi için mutlaka geçit üzerine bir kaplama yapılarak betonun daha fazla donması önlenmiş olur” diyerek yaşadıkları endişeyi dile getirdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.