Geçiciydi kalıcı oldu

Geçiciydi kalıcı oldu

Bütçe açığını karşılamak için konan Özel İletişim Vergisi, ÖTV gibi birçok geçici vergi kalıcı hale gelmiş durumda.

Birçok vergi ise farklı adlar altında adeta faturaların içinde yer alıyor

 

Deprem Vergisi, Özel İşlem Vergisi, yurtdışı çıkış harcı gibi pek çok vergi türü, ‘zorunlu nedenlerle kısa süreli’ denilerek hayatımıza girdi. Marmara Depremi’nin üzerinden neredeyse 12 sene geçmesine rağmen Deprem Vergisi, Damga Vergisi olarak alınmaya devam ederken, diğer birçok geçici vergi ise farklı adlar altında kalıcı olarak faturaların içinde yer alıyor.

GEÇİCİ DİYE KONDULAR FAKAT KALICI OLDULAR

 

1999 yılında yaşanan Marmara Depremi sonrasında ortaya çıkan gelir ihtiyacının giderilmesi amacıyla geçici olarak konan Özel İletişim Vergisi de 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında da devam ederek kalıcı hale gelmiş durumda. Depremin hemen ardından ek gelir ve kurumlar vergisi, ek emlak vergisi, ek motorlu taşıtlar vergisi, özel iletişim vergisi, özel işlem vergisi ihdas eden 4481 Sayılı Kanun’la zararların karşılanması amaçlandı. 4481 sayılı Kanun 31 Aralık 2003 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılsa da Özel İletişim Vergisi, Gider Vergileri Kanunu kapsamına alındı.

 Öncelikle cep telefonlarından alınmaya başlanan Özel İletişim Vergisi, sabit telefonlardan da alınmaya başlandı. Aynı şekilde uygulanmaya başlanan Özel İşlem Vergisi de öncelikle bazı işlemlerden ve kâğıtlardan alınmasına rağmen, diğer vergilerin, harçların arasına katılarak alınmaya devam ediyor. 

Geçici vergilerden en önemlisini ise Özel Tüketim Vergisi olan ÖTV oluşturuyor. Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanunu değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 kanun sayısı ile kabul edildi.  Bu vergiyi uygulamasındaki amaç ise gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktı. İlk başladığında ÖTV’nin geçicici olduğu belirtilmesine rağmen kalıcılığını sürdürüyor ve ekonomiden, sanayiye, sosyal yaşamdan tarıma kadar birçok kalemden alınıyor. Uzmanlar ise ÖTV’yi, 1950’li yıllardan başlayarak uzun yıllar uygulanan İstihsal Vergisi’ne de benzetiyor.

BÜTÇENİN YÜZDE 74’ÜNÜ OLUŞTURUYOR

 

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İsmail Turan, geçici vergilerin kalıcı olmasının hükümetlerin politikası olduğunu çünkü dolaylı vergilerin bütçenin yüzde 74’ünü oluşturduğunu kaydetti.

“Geçici vergi dediğimiz geçmiş yıllarda başlatılan ve halen devam eden Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisine pareler alarak yıl içinde üçer aylık dönemlerde alınan vergidir” diyen Turan, şunları kaydetti: “Yıl içinde 3’er aylık periyotlarla ödendiği için ertesi yıla sarkan Kurumlar ve Gelir Vergisi de alınmış oluyor. Yani devlet bir sonraki ödenecek vergi bir yıl önce alınmış oluyor. Bunlar artık hayatımıza girdi bundan sonra da bu vergilerle devam edeceğiz gibi görünüyor. Çünkü geçici vergileri koyan hükümetler bu işin açığı kapattığını gördüler ve kaldırmak istemediler. Onlardan sonra gelen iktidarlar da aynı şekilde geçici vergilerin önemli bir bütçeyi oluşturduğunu gördüler. Özel İletişim Vergisi, ÖTV, KDV olmazsa çark dönmez. Ülke Yüzde 74 dolaylı vergiyle idare ediliyor. Bu oranı yöneticiler alamazlarsa ülkeyi yönetemezler. Vergi geçici deniyor ama kalıcı oluyor. Öyle de olmak zorunda çünkü başka şansları yok.”

KÜÇÜK RAKAMLAR AMA ÖNEMLİ BİR AÇIĞI KAPATIYORLAR

 

Geçici vergiler cüzi rakamlar ama toplandığı zaman önemli bir meblağ ettiğini ifade eden Turan, “KDV beyannamesinde mükellef 20 TL ödüyor. Bunu her ay ödediği için yılda 240 TL’ye mal oluyor. Bunu 5 milyon mükellefle çarparsan önemli bir açık kapanıyor. Küçük rakamlar ama bütçenin önemli bir bölümünü oluşturuyorlar” diye konuştu.

Deprem Vergisi’nin eğitime katkı olarak konulduğunu fakat daha sonra Damga Vergisi içinde alınmaya devam ettiğini aktaran İsmail Turan, mükelleflerin her beyan üzerinden bu vergiyi ödediklerini söyledi. En önemli geçici verginin ÖTV olduğunu fakat bu vergi türünün de zamanla kalıcı hale geldiğini dile getiren Turan, “ÖTV belirli mal ve ürünler üzerinden tutar veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Bunun ilgili vatandaşlar, tüketiciler, kullandıkları mallara bir takım vergiler konmuştur. Fakat bu vergilerden çoğu kez tüketicinin haberi olmaz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.