Geç Yaş Anneliği Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Geç Yaş Anneliği Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Dağ, geç yaşta anne olmanın meme kanseri riskine artırdığını söyledi. Meme kanserinin Türkiye'de gittikçe yayıldığını dile getiren Doç. Dr. Ahmet Dağ, kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanser türü olduğunu ifade etti

Her 8 kadından birinin yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riski olduğunu aktaran Doç. Dr. Dağ, “Ülkemizin batısında bu hastalık daha sık görülüyor. Bunun birinci sebebi ilk doğum yaşının geç olması. 25 yaşından geç ilk doğumu yapmak önemli bir risk faktörü.” dedi. 40 yaşın üstünde her kadının yılda bir kez mamografisi çekilmesi gerektiğini vurgulayan Dağ, “Bu yapılırsa 3 hastadan biri kurtarılabilir. 50 yaşından sonra çekilen mamografiler ise nerdeyse 2 hastadan birini ölümden kurtarıyor. O yüzden tarama mamografisi çok önemli.” diye konuştu. Bunun dışında kendi kendine 20 yaşından sonra meme muayenesine başlanmasını öneren Dağ, “Çünkü 20’li yaşlarda birçok hastamız var. İlla ileri yaş olması gerekmiyor. Bu kanser genç yaşta da görülebiliyor." şeklinde konuştu.

Meme kanserinden korunmada bitkisel beslenme ve egzersiz yapmanın önemine değine Doç. Dr. Dağ, "Egzersiz yapılabilir. Bitkisel beslenme önemli. Sezonunda sebze ve meyve tüketilmeli. Beyaz et tüketilmesi öneriliyor ama ben kendi hastalarıma pek tavuk eti önermiyorum. Organik beslenen tavuklar olabilir ama özel ilaçla beslenende östrojen yüksek. Bu da meme kanserine iyi gelmeyen bir şey" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 90 HASTAMIZIN AİLESİNDE KANSER ÖYKÜSÜ YOK
Çalışma koşulları, stres, obezite, alkol kullanımı, doğum kontrol haplarının fazla kullanılmasının risk faktörü oluşturduğunu dile getiren Dağ, “Burada kişi için en önemli risk faktörü aslında ailede meme kanseri öyküsü bulunması. Yüzde 10 ile yüzde 15 hastada aile öyküsünü görüyoruz.” diye konuştu. Meme kanserinin birinci ve ikinci evresinde doktora başvuran hastaların yüzde 75'i ile yüzde 80'nin bu hastalıktan kurtulduğuna vurgu yapan Dağ şunları söyledi: "Bize hastalar biraz geç geliyor. Doğuda daha az gözüküyor meme kanseri ama doğudan gelen hastalarımız daha ileri evrede geliyor. Geç kalındığında maalesef memeyi almak gerekiyor. Hastalarımızın da geç gelme sebebi zaten memem alınacak korkusudur. Hastalarımız bu korkularını ertelemeli, bir sıkıntıları varsa doktora başvurmalıdır.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.