Gazze'ye 45 yıl sonra ilk Arap lider ziyareti

Gazze'ye 45 yıl sonra ilk Arap lider ziyareti

Katar Emiri es-Sani 1967'den beri Gazze'yi ziyaret eden ilk Arap lider oldu.

İsrail’in ambargosu altındaki Gazze’ye ilk giden lider Katar Emiri Hamad, Hamas yetkilileri tarafından kırmızı halılarla karşılandı. Emir, 400 milyon dolarlık yardım projesinin temelini attı. Katar Emiri Hamad Bin Halife El Tani,Gazze’ye uygulanan ambargo sonrası bölgeye giden ilk devlet başkanı oldu.

45 YIL SONRA BİR İLK

1967 yılından beri ilk kez bir Arap lider, Gazze’yi ziyaret ederken, Katar Emiri El Tanı, Gazze’de kırmızı halılarla karşılandı. El Tani, eşi ve kalabalık bir heyetle Mısır üzerinden, Gazze Şeridi’ne giriş yaparken, İsrail ve Batı Şeria’daki Mahmud Abbas hükümeti ise, Katar Emiri’nin ziyareti karşısında hayal kırıklığı yaşadıklarını dile getirdi. Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas’ın hükümet sözcüsü Tahir Nunu, “Ziyaret siyasi açıdan son derece önemli” diye konuşurken, “Katar Emiri siyasi baskıyı kıran ilk Arap lider oldu” dedi. 7 saat süren ziyaret nedeniyle Gazze’de yoğun güvenlik önlemleri alınırken, Katar Emiri El Tani, 400 milyon dolarlık yatırım projesinin temelini attı.

İSRAİL AMBARGOSU KIRILMIŞ OLDU

Proje, bin yoksul aile için konut, 3 yol ve bir hastane inşa edilmesini içerirken, Hamas’a göre, tarihi ziyaretle Gazze’ye yönelik siyasi ve ekonomik kuşatma kırılmış olacak. El Tani’nin bu ziyaretiyle Başbakan Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi Gazze’yi ziyaret etmeleri için teşvik etmeyi amaçladığı belirtildi. Muhammed Mursi’nin ofisi, Katar Emiri El Tanı’nın Gazze’ye gidişinin olumlu karşıladıkları açıklaması yaptı. Hamas ile Filistin Yönetimi arasındaki barış görüşmelerinde etkin bir rol oynadığı bilinen Katar Emiri, Abbas ve Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’i anlaşma yapmaları için bir araya getirmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.