Gayler için cami açıldı!

Gayler için cami açıldı!

Avrupa'da sonunda bu da yapıldı. Fransa'da eşcinseller için cami açıldı. Müslüman dernekler duruma sert tepki gösterdi.

İlerici cami olarak nitelendirilen Avrupa'nın ilk "gay friendly", yani eşcinsel ve LGBT (lezbiyen-gay-biseksüel-transseksüel) Müslümanlara açık camisi bugün Fransa'da hizmete girdi.
 
Fransız medyası tarafından "ilerici cami" olarak tanımlanan ibadethane "Fransa Eşcinsel Müslümanları Derneği" (HM2F) tarafından açıldı. Cami, kalıcı bir mekan bulunana kadar şimdilik başkent Paris'in doğu banliyösünde Budist tapınağı olarak kullanılan bir evde hizmet verecek.
 
Haber, Avrupa'nın en kalabalık Müslüman nüfusunu topraklarında barındıran Fransa'da oldukça yankı yaratmış durumda. HM2F derneğinin 35 yaşındaki Cezayir kökenli kurucu başkanı Ludovic-Mohamed Zahed, caminin bir "ihtiyaçtan" kaynaklandığını zira çok sayıda "eşcinsel ve transseksüel Müslümanın diğer camilerde ibadete kabul edilmediğini" söyledi. Zahed, amaçlarının "diğer camilere alınmayan kişiler için alan yaratmak" olduğunu kaydetti.
 
Camide kadın ve erkekler birlikte ibadet edecek, kadınlar imam olabilecek ve eğer isterlerse namaz sırasında başlarını örtmeyebilecekler.
 
Derneklerini "hoşgörülü, laik, kadın ve LGBT hakları savuncusu" olarak tanımlayan Zahed, "Reforme olmuş ve herkesi kucaklayan bir İslam" taraftarı olduklarını da belirtti.
 
FRANSA İSLAM KONSEYİ TEPKİLİ 
 
Ancak, ülkedeki Müslüman dernekleri HM2F derneğinin girişimine ateş püskürüyor. Fransa İslam Konseyi, eşncinsel Müslümanların "varlığını" kabul etmekle birlikte, "onlar için özel bir cami" fikrini "saçmalık" olarak tanımladı.
 
Paris Büyük Camii Başkanı Dalil Boubakeur ise Fransız medyasına yaptığı açıklamada, "İslam'da eşcinselliğin olmadığını" ve açılan ibadethanenin "cami olarak tanınamayacağını" savundu.
 
ABD'DE BU TÜR 10 İBADETHANE VAR 
 
Dünya genelinde daha önce Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD ve Kanada'da eşcinsel Müslümanlar için camiler açılmıştı. ABD'de faaliyet gösteren "İlerici Değerler İçin Müslümanlar" adlı dernek Kuzey Amerika'da bu tür yaklaşık 10 ibadethane olduğunu bildiriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.