Gauck: Mülteci Sorununu Görmezden Gelemeyiz

Gauck: Mülteci Sorununu Görmezden Gelemeyiz

Göçün şekillendirilmesi, azınlıkların farkında olunması ve desteklenmesi konusunda atılan adımları yerinde görmek için Mannheim’ı ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, mülteci konusuna dikkat çekti.

Göçün şekillendirilmesi, azınlıkların farkında olunması ve desteklenmesi konusunda atılan adımları yerinde görmek için Mannheim’ı ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, mülteci konusuna dikkat çekti. Özellikle Balkan ülkelerinden gelen göçmenlere değinen Gauck, “Mülteci sorununu görmezden gelemeyiz.” dedi.

Baden-Württmeberg (BW) Uyum Bakanı Bilkay Öney ve Mannheim Belediye Başkanı Dr. Peter Kurz’un refakat ettiği cumhurbaşkanının Mannheim ziyaretinin ilk durağı Neckarschule oldu. Burada öğrencilerle de bir araya gelen Gauck, göçmen ailelere mensup öğrencilerin fazla olduğu okullarda daha fazla pedagog ihtiyacı olduğunu yineledi. Neckarschule’de özellikle Romanya ve Bulgaristan kökenli öğrenciler çoğunlukta bulunuyor.

Mannheim’da özellikle Balkan ülkelerinden gelen göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı semtte yerel idareciler ve göçmenlere yönelik projeleri takip eden yetkililerle de bir araya gelen cumhurbaşkanı, sorunları çözmek için başarı odaklı çalışmalardan etkilendiğini dile getirdi. Gauck, Mannheim ziyareti kapsamında Sinti ve Roma toplumu temsilcileri ile de görüştü.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.