Futbol takımı sayısı 72’ye inecek

Futbol takımı sayısı 72’ye inecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Geliştirme Merkezi Direktörü Ahmet Güvener, 141 olan profesyonel futbol takımı sayısının 72ye ineceğini belirterek, sayıları bini bulan teknik direktörlere başka yapılarda iş imkanı yaratmaları çağrısında bulundu.

TFF tarafından her iki yılda bir organize edilen “Uluslararası Çalıştırıcı Gelişim Kongresi” sona erdi. TFF Futbol Geliştirme Merkezi Direktörü Ahmet Güvener, kongrenin kapanışında yaptığı konuşmada, teknik direktörlere, kendilerini başka alanlarda geliştirerek, yeni iş imkanları yaratmaları çağrısında bulundu.

Türk antrenör eğitim sistemi ve Türk futbolunun önemli değişiklikler geçirdiğini belirten Güvener, değişimin, mutlaka sıkıntı ve üzüntü getirdiğini, sıkıntı ve üzüntüyü fırsata dönüştürebilenlerin bu durumdan karlı çıkacağını kaydetti. UEFA’nın Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarının antrenörlük bölümünden mezun olan öğrencilere doğrudan diploma verilmemesini kararlaştırdığını dile getiren Güvener, kendilerini aşan bu kararın tepkilere neden olduğunu söyledi. Bu bölümlerdeki öğretim üyelerinin antrenörlük düzeylerinde de bir standart olmadığını kaydeden Güvener, kimilerinin B lisansına sahip olduğuna, kimilerinin ise teknik direktör olduğuna dikkati çekti. Güvener, bu sorunun da üniversiteler ile birlikte çözülmesi gerektiğini bildirdi.
PİRAMİT TERSİNE DÖNMÜŞ
Teknik direktörlerin, teknik direktörlük görevi beklediklerini ifade eden Güvener, şunları söyledi: “Ama Türkiye’de futbol düzeni maalesef çok çarpık, piramit tersine dönmüş. Türkiye amatör futbolda Avrupa’nın en gerisindeyken, profesyonel futbol takımı sayısında Avrupa’nın en üstünde. Federasyon haklı olarak piramiti doğrultmaya çalışıyor. Altyapılarda amatör futbol çok hızlı gelişirken, profesyonel futbol takımı sayısı daralacak. Sizin görev yapma yeriniz ufalacak. Bunun üzerine ekonomik kriz bindiğinde, sizin için çok kötü bir tablo gözüküyor.
Kendinize (Ben TFF’nin bu yeni yapılanması içinde ne yapabilirim) diye sorun, (kendime nasıl bir fırsat yaratabilirim). Yeni yapı içinde mutlaka teknik direktör olmasa bile başka yapılarda yer alabilirsiniz. Belki altyapı antrenörlüğü olur, belki geliştirme programında başka bir görev olur, belki 3 lira yerine 2 lira kazanırsınız. Türk futbolu bu yapıyı gerçekleştirirken ekonomisini de büyütecektir. Daha fazla kulüp olacak. ‘Bu pastada değişik olarak ne görev yapabilirim’i araştırın. Çünkü çok açık ki Türk futbolunun bu yapısında 141 olan profesyonel futbol takımı sayısı 72’ye inecek. Federasyon bu kararı aldı.”
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.