Fransız dergisine Türkiye'den büyük tepki!

Fransız dergisine Türkiye'den büyük tepki!

Peygamber Efendimiz'e hakaret içerikli karikatürlerin ardından Fransız Charlie Hebdo dergisi bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ahlaksız bir şekilde kapağına taşıdı. Dergiye Ankara'dan tepki yükseldi.

Sözde mizah dergisi olan Fransız Charlie Hebdo dergisi insanlık seviyesini ayaklar altına aldı. 2005'te Danimarka'da yayın yapan Jyllands-Posten gazetesi ve 2006'da Charlie Hebdo dergisi tarafından yayımlanan Peygamber Efendimize Hz. Muhammed'e hakaret içeren 12 resmi, 2015 terör saldırılarının yıl dönümünde yeniden yayımlanmasının ardından Fransa'da Müslümanlara yönelik saldırılar her geçen gün artıyor. İslam dünyasında Fransız Charlie Hebdo dergisine ve Fransa'ya Peygamber Efendimiz'e yönelik hakaret içeren karikatürlerle ilgili tepkiler henüz dinmemişken, bu kez Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ahlaksız bir şekilde kapağına taşıdı.

ANKARA'DAN SERT TEPKİ

Fransa'da Charlie Hebdo dergisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren yayınına Ankara'dan art arda tepki geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Fikir özgürlüğü arkasına saklanarak kimseyi kandıramazsınız! İflah olmaz Fransız paçavrasının Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınını lanetliyorum. Ahlak, vicdan sahibi uluslararası kamuoyunu bu rezilliğe karşı sesini yükseltmeye çağırıyorum."

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: İNSANİ AHLAKTAN YOKSUNLAR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.  Twitter hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda, Charlie Hebdo dergisini kınayan Altun, şunları kaydetti:

"Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Müslüman karşıtı gündemi meyvesini veriyor! Charlie Hebdo, Cumhurbaşkanımızın yer aldığı alçakça görüntülerle dolu bir sözde karikatür serisi yayımladı. Bu derginin kültürel ırkçılık ve nefreti yaymaya yönelik bu iğrenç ötesi çabasını kınıyoruz. Bu sözde karikatürler tiksindirici olduğu kadar, insani ahlaktan da yoksundur. Bu açıkça, Fransız liderin ülkesi için istediği yabancı düşmanı, İslamofobik ve hoşgörüsüz bir kültürel çevrenin ürünüdür."

ADALET BAKANI GÜL: BU İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİLDİR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Geçmişten bugüne biriktirdiğiniz hukuksuz, ahlaksız utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuz." ifadelerini kullandı. 

Gül Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Avrupa'nın insanlık değerlerinden nasipsiz faşistleri, ifade özgürlüğü nedir bilmiyorsunuz. Geçmişten bugüne biriktirdiğiniz hukuksuz, ahlaksız utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuz. Şunu bilin ve aklınızdan çıkarmayın: Recep T. Erdoğan asla yalnız yürümeyecek."

İBRAHİM KALIN: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL, İNANÇ DÜŞMANLIĞI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kalın, Twitter hesabıdan yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz. Bunlar sadece kendi müptezelliklerini ve ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar. Kişi haklarına saldırı, mizah ve ifade özgürlüğü değildir. Ahlak ve edep yoksunu bu yayınların amacı, nefret ve husumet tohumları ekmektir."

İfade özgürlüğünü din ve inanç düşmanlığına dönüştürmenin ancak hastalıklı bir zihniyetin ürünü olabileceğine işaret eden İbrahim Kalın, "sağduyu sahibi herkesi bu iğrenç yayıncılığı kınamaya ve reddetmeye" davet etti.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: HAKARET ACİZLERİN SİLAHIDIR

Fransız Charlie Hebdo dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik hakaret içeren yayınına, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sert tepki gösterdi.

Çavuşoğlu, "Hakaret acizlerin silahıdır" ifadelerini kullandı. "En galiz küfürleri mizah, alçakça provokasyonları siyasi mesaj sananlar tarihin çöplüğünde yok olacaklar" dedi. "Cumhurbaşkanımız Ümmetin sesi, mazlumun nefesidir" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.