Fırtına Vadisi’ne 1 Milyon Tl Yatırım

Fırtına Vadisi’ne 1 Milyon Tl Yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı ile Fırtına Deresi'nde 1 milyon TL yatırımla kirlilik durum tespiti yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın talimatı ile Fırtına Deresi'nde 1 milyon TL yatırımla kirlilik durum tespiti yapılacak. Projeyle Fırtına Vadisi'nde havzanın kirlilik durumu araştırılacak ve kirlilik kaynakları ile alınması gereken tedbirler ortaya konacak.

Yüzölçümü ile Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından biri olan Fırtına Vadisinde çeşitli zamanlarda gündeme gelen kirlilik iddiaları üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarafından 'Fırtına Deresi’nde Kirlilik Durum Tespiti Araştırılması Projesi' başlatılacak. Proje DOKAP kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilecek.

“GELECEK NESİLLERE ULAŞTIRILACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “2014-2015 yılları arasında yapılacak olan proje ile kirlilik unsurları ve su kalite sınıfının belirleneceğini” söyledi. Bakan Bayraktar; “Bu çalışmada havzada uygulanan atıksu arıtma yöntemlerinin verimliliği, atık yönetimi, taş ocağı, kum ve çakıl çekme ve turizm gibi bölgede gerçekleştirilen faaliyetlerin çevreye ve doğal yaşama etkileri ile bu etkilerin seviyeleri değerlendirilecek. Proje sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda Fırtına Deresi ve Vadisi'nin gelecek nesillere doğal haliyle ulaştırılması için gereken tedbirler hayata geçirilecek. Gerekirse en üst ve yeni teknolojiler ile atıksu ve atık yönetimi iyileştirilecek, kirlilik önleyici yatırımlar zaman geçirmeksizin yapılacak.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.