Finans sıkıntısı yok

Finans sıkıntısı yok

2010 dünya basketbol şampiyonasının Türkiyede gerçekleştirilecek önemli bir organizasyon olduğuna dikkat çeken Bakan Başesgioğlu, organizasyonla ilgili sıkıntılarının olmadığını söyledi

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye’de gerçekleştirilecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na yönelik salonların yapımında gecikmenin olmayacağını söyledi. Murat Başesgioğlu, 19 Mayıs Spor Kompleksi içinde yer alan kulüp ve tesislerini gezdi. Şampiyona nedeniyle Ankara’da yapılması planlanan ve kompleks içinde yer alan alanı da gezen Başesgioğlu, yaptığı açıklamada, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nın Türkiye’de gerçekleştirilecek önemli bir organizasyon olduğunu kaydetti. Şampiyonayla ilgili taahhüt edilen salonları bir an önce bitirmek istediklerini ifade eden Başesgioğlu, şunları söyledi:

“Bunlardan birisi de Ankara ilimizde şu anda bulunduğumuz yerde yapılacak olan 10 bin kişilik bir basketbol salonudur. Prosedür ve idari işlemleri hızlı bir şekilde sürüyor. İlgili dosya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na intikal etmiş durumda. Oradan çıkar çıkmaz Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ihalesini kendisi yapacak. Planladığımız tarihte müsabakaların oynanmasına uygun, çağdaş, yeni bir spor salonuna Ankara’mız kavuşmuş olacak.
Antalya’da da taahhüt ettiğimiz bir salon vardı. Onun da hafriyat çalışmaları yapılmış durumda. Onun ihalesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde inşaatına başlanacak. İstanbul’da ise Olimpiyat köyünde bulunan çok amaçlı Sinan Erdem Salonu’nu finallerin oynanacağı salon olarak belirledik. Onun da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yaptığımız protokol gereğince yapımına başlanmak üzere. Bu üç salon da en kısa zamanda bitirilip, şampiyonaya yetiştirilecek ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nı çok güzel, düzgün bir şekilde yerine getireceğiz.”
Salonlarla ilgili bazı tereddütlerin olduğunu belirten Başesgioğlu, “Kimsenin tereddüt etmesine gerek yok. Biz taahhütlerimizi hızlı bir şekilde yerine getireceğiz. İnşaatlar yeni teknolojiyle yürüyor. Üçüyle ilgili finansman açısından bir sıkıntımız yok. İstanbul’da zaten yine müsabakaların oynanacağı salonlarımız mevcut. Kayseri ve İzmir’de var. Bu nedenle 3 salon üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Süre konusunda bir gecikme olmayacak” diye konuştu.
19 MAYIS SPOR KOMPLEKSİ
Ankara’daki 19 Mayıs Spor Kompleksi’nin spor alanı olarak ayrılmış bölge olduğunu kaydeden Başesgioğlu, alandaki binaların eski olduğunu ve verimli olarak kullanılmalarının söz konusu olmadığını söyledi. Kompleks alanının özel bir statüsünün olduğunu belirten Başesgioğlu, şunları kaydetti:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki milli komiteden alınan kararlar doğrultusunda burada herhangi bir değişiklik yapılması söz konusudur. Burayla ilgili düşüncemiz şu, buranın tümünün bir master planını yaparak yine spor alanı olarak kalmasını arzu ediyoruz. Yeni modern binalar Ankara’nın dokusuna uygun, mimarisini bozmayacak, çevreyle uyumlu yeni tesisler kazandırmak istiyoruz. Her şeyden önce bütün alanı çok ince şekilde detaylandırıp, hangi tesisi nereye, hangi ölçüde yapacağımızı kararlaştıracağımız bir master planına ihtiyacımız var.
Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki son toplantıda da bu şekilde bir master planı yapılması yönünde karar alındı. Şimdi bu kararı detaylandırıp hayata geçireceğiz. Burası Ankara’nın en kıymetli yeri. Spor alanları da ne kadar merkezi yerlerde olursa o kadar kıymetli olur. Şehir dışındaki alanlara gidip gelmek zor. Onun için bu alanları burada muhafaza ediyoruz. Başta 19 Mayıs Stadyumu olmak üzere salonlarımızı, diğer branşlarla ilgili tesislerimizi yeni ve modern hale getirmek istiyoruz. Bunun için de önümüzdeki günlerde bu master plan çalışmasına da başlayacağız.” Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, gezi sırasında Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Sağlam ile kulüp ve tesis yetkililerinden de bilgi aldı. Başesgioğlu, kompleks çıkışında ise Gar Taksi durağı çalışanlarıyla sohbet ederek sorunlarını dinledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.