Filistin acı dolu

Filistin acı dolu

Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Filistin asıllı Prof. Dr. Hatim Elhatip, ''Bunu söylemek çok acı ama bölge mezbaha gibi, bebek çocuk demeden halkı katlediyorlar'' dedi.

Yaklaşık 22 yıldır Türkiye'de yaşayan Hatim Elhatip yaptığı açıklamada, Filistin halkının 60 yıldır yalnızlığa terk edildiğini, bugün tank ve uçaklarla saldıran İsrail'e karşı Filistinlilerin taş ve sopayla karşılık vermeye çalıştığını söyledi.
Filistinlilerin 60 yıldır kimliğini kazanma yolunda kurban verdiğini belirten Elhatip, özellikle son saldırıların İsrail'in Filistin'e, Müslümanlara bakışını net bir şekilde ortaya koyduğunu anlattı.
Şu anda İsrail'in bomba yağdırdığı bölgede kardeşlerinin, amcaları ve halalarının bulunduğunu belirten Elhatip, şunları kaydetti:
''Yaklaşık 4 ay önce yapılan saldırılarda 8, 12 ve 29 yaşındaki amca çocuklarım öldü. 29 yaşındaki amca oğlum, aracına isabet eden roket yüzünden arkadaşıyla birlikte hayatını kaybetti. Bu amca oğlumun küçük yaşlardaki 3 çocuğu Gazze'de kardeşimle birlikte kalıyor. Hatta şu anda yaşayıp yaşamadıkları hakkında en küçük bir fikrim yok. Bütün yakınlarım yağan bombalar arasında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Hava saldırıları sürerken gecenin geç saatlerinde kardeşimle görüştüm. Bunu söylemek çok acı ama bölge aynı mezbaha gibi, bebek çocuk demeden halkı katlediyorlar. Yaşadıklarını söylediler ama nasıl?''
Kardeşlerinin oturduğu semtte küçük katlı binaların hepsinin yerle bir olduğunu öğrendiğini dile getiren Elhatip, ''Bölgede üçer, dörder aile bir evde kalmaya başlamış. Saldırılar sonucu evleri yıkılan ve sağ kurtulanlar sağlam binalara aktarılmış. Şimdi toplu şekilde bir arada hayatta kalmaya çalışıyorlar'' dedi.
''ÜLKELERİNİ TERK ETMEK İSTEMİYORLAR''
Bölgede şu anda gıda ve ilaç kıtlığı yaşandığını öğrendiğini anlatan Elhatip, şöyle devam etti:
''Ben yardım ulaştırmak istedim ancak bana bunun mümkün olmayacağını çünkü kapıların kapatıldığını söylediler. Yakınlarım, yardım konusunda boşuna çaba harcamış olacağımı aktardılar. Yakınlarıma 'Filistin'i terk edin' dedim ama buna sıcak bakmıyorlar. 'Öleceğimiz varsa burada ölelim' diyorlar. Bu şartlarda bile ülkelerini terk etmek istemiyorlar. Bölgede katliam yapılıyor, Hamas gerekçe gösterilip bebekler öldürülüyor ama kimse sesini çıkarmıyor. 60 yıldır kimse İsrail'e 'dur' demedi. İsrail'i kınama sürdükçe Filistin'de soykırım devam edecek.''
60 yıldır, yılda 600-700 kişinin öldüğünü, İsrail'e kimsenin hesap sormadığını ifade eden Elhatip, ''Özellikle 2000-2008 yılları arasında 6 bin Filistinli öldü, 24 bin kişi yaralandı. 7 bin 400 civarında ev yıkıldı. Kınama yetmiyor daha fazlasının yapılması gerekiyor. Çaresiz kalan halk adeta ölümü bekliyor. Kardeşlerimle görüşemez oldum. Yaşayıp yaşamadıklarını bile bilmiyorum. Hayatlarından endişeliyim'' diye konuştu.
Elhatip, Filistin'de yaşananların Türkiye'ye tam anlamıyla yansıtılmadığını ileri sürerek, ''Bölge gerçekten anlatılandan daha kötü durumda. İnsanlar aç, hasta ve yaralı. Çocuklar perişan halde'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.