Fideler toprakla buluşmaya hazırlanıyor

Fideler toprakla buluşmaya hazırlanıyor

Mayıs ayı başları itibari ile dikilmeye başlanacak olan ve özel üreticileri tarafından yetiştirilen fideler boy vermeye başladı

Konya’da uzun yıllardır fide üreticiliği yapan İsmail Tekin,  aylardır büyük bir titizlikle yetiştirmeye başladığı sebze fidelerinin en geç mayıs ayı başları Hıdrellez’den sonra toprakla buluşması gerektiğini söyledi.

Çimenlik Mahallesi Adliye civarında 15 yıldır özel olarak fide ürettiğini ifade eden Tekin, “Sebze fidesi yetiştirmek özel bir tecrübe ister. Eşim ile birlikte burada domates, acı ve tatlı biber, patlıcan gibi sebze fideleri yetiştiririz. 15 yıldır sürekli olarak gelen müşterilerimiz var. Sadece Konya’dan değil birçok ilden de fide almaya gelen sabit müşterilerim var. Benim amacım para kazanmak değil. Allah’a şükürler olsun küçücük bahçemizde karnımız doyacak kadar fide üretip hatırından geçemediğimiz müşterilerimize veriyoruz” dedi.

Fidanları üretmek kadar dikip büyütmesinin de ayrı bir tecrübe istediğini ifade eden Tekin, “Buradan alınan fideleri çok fazla zaman kaybetmeden toprak ile buluşturmak lazım. Genelde Mayıs ayının ilk günleri yani Hıdrellez’den sonra fideler dikilmeye başlanır. Fideleri dikerken de mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallar var. Toprağın çapalanması, havalandırılması, fideler dikildikten sonra etrafının kapatılması, ilaçlanması hep dikkat gerektiren hususlar. Bunun için eğer fide dikme konusunda her hangi bir acemiliğiniz varsa mutlaka çevrenizde bu işi bilen kişilerin desteğini alın ki verdiğiniz emek boşa gitmesin. Fidelerin hormonsuz ve sera ürünü olmaması da gerekir. Sera ve hormonlu fidelerin verimi kaliteli olmayacaktır. Konya’da yetiştirilen fideler sera ürünü değil. Antalya bölgesinden gelen fidelerin büyük çoğunluğu sera ürünü. İnsanlar kaliteli ve yüksek verim almak istiyorlarsa sera ürünü fideleri kullanmamaları gerekir” diye konuştu.

MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.