Fidan dikim zamanını geçirmeyin

Fidan dikim zamanını geçirmeyin

Nisanın ilk günlerinden itibaren başlayan fidan dikimi nedeniyle piyasada hareketlilik yaşanırken, fidan satıcıları özellikle çıplak kök veya tüplü meyve fidan dikiminin 20 Nisan tarihine kadar tamam

Nisan’ın ilk günlerinden itibaren başlayan fidan dikimi nedeniyle piyasada hareketlilik yaşanırken, fidan satıcıları özellikle çıplak kök veya tüplü meyve fidan dikiminin 20 Nisan tarihine kadar tamamlanması gerektiğini söyledi. Bitim Fidan yetkilisi Halil Keskinraspa, Elma, erik, kaysı, şeftali gibi meyve fidanlarının şu anda tam dikim zamanı olduğuna dikkat çekerek, “Çıplak kök değimiz ve bir yaşında olan meyve fidanları şu anda dikilirse önümüzdeki yıl meyve verir. Bunun yanı sıra tüplü fidan dediğimiz iki yaşında olan ve çiçeği açan meyve fidanları ise usulüne uygun dikilip bakımının yapılmasıyla bu yıl meyve verir. Ama her iki fidan çeşidini de dikerken mutlaka işinin ehli kişilerden bilgi almalı ve gelişi güzel dikimden kaçınmalı” dedi. Nisan ayının 20’sine kadar meyve fidanlarının dikim işinin tamamlanması gerektiğini söyleyen Keskinraspa Nisan ayının 20’sinden sonra da sebze fidelerinin dikimlerinin başlanacağını hatırlattı.

Çıplak kök denilen meyve fidanlarının alışından sonra dikileceği yere kadar götürülmesi sırasında köklerinin korunmasının büyük önem arz ettiğini söyleyen Keskinraspa, “Fidancılık konusunda teknolojinin gelişmesi ile fidan dikimi ve yetiştirilmesi kolaylaştı. Eskiden dikilen bir fidanın çiçek açması için tam 7 yıl beklenirdi. 7 yıl içerisinde de mutlaka bakımları ve kontrolleri ciddi şekilde yapılırdı. Ancak şu anda öyle değil. Seralarda ve özel teknikler kullanılarak yetiştirilen fidanlar iki yıl gibi kısa sürede çiçek açıyor Fidan dikimi yapacak kişiye sadece dikimi kurallarına uygun yapmak kalıyor. Pazardan aldıkları fidanı götüreceği yer uzaksa kök kısmının kuramaması için mutlaka iyi sarmalı ve fidanların gövdelerine su yürümeden dikimini yapmalı. Dikim yapmadan önce yapılacak en önemli uygulama ise fidanların dikim budamasının yapılması” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda fidanların dikiliş tekniklerini anlatan Keskinraspa, “Dikilecek olan fidanın çukuru belirli ölçüde kazıldıktan sonra çukurun içerisine iki kürek kadar gübre ve üzerine 10 santim kadar toprak atılmalı. Bu toprağın üzerine ise kök budaması yapılmış fidan konulmalı ve üzeri toprakla örtülmeli bunu yaparken kök ile gübre arasında en az 10 santim toprak olmasına dikkat edilmeli. Dikimin sonunda ise can suyu verilerek fidanın etrafı güzelce çiğnenerek sertleştirilmeli” diyerek vatandaşları uyardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.