Feyzioğlu: Cumhurbaşkanı Gül İnternet Yasasına Olur Verirse, Ona Oy Vermeyeceğim

Feyzioğlu: Cumhurbaşkanı Gül İnternet Yasasına Olur Verirse, Ona Oy Vermeyeceğim

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet yasasını onaylaması durumunda Gül’e Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermeyeceğini açıkladı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet yasasını onaylaması durumunda Gül’e Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy vermeyeceğini açıkladı.

Muğla’nın Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, ziyaret sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin internet yasası ile ilgili sorusu üzerine Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün sıkı bir Twitter kullanıcısı olduğunu belirterek şu sözlere yer verdi: “Bu kanun Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp yürürlüğe sokulmadı. Biz de Cumhurbaşkanı'nın çok sık sosyal medya kullanıcısı olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile sosyal medyanın önemini, değerini Türkiye’de herkesten çok Sayın Cumhurbaşkanımız bilir diye düşünüyorum. Sosyal medyanın değerini, bilip bilmediğini de yasayı yürürlüğe sokup sokmadığına göre bizde halk olarak değerlendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı bir daha seçime girecek mi? Girmeyecek mi bilmiyorum. Ben bir yurttaş olarak söyleyeyim bunu bu yasayı bu şekliyle yürürlüğe sokup sokmadığına göre, ben de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verip vermeyeceğimi değerlendireceğim. Her şey apaçık, bu da demokrasinin güzelliğidir. Cumhurbaşkanını madem halk tarafından seçeceğiz biz de bundan sonra bunlara bakacağız. Bu yasa son derece yanlış bir yasa. Belki dikkat ediyorsunuzdur biz. İstemezük diyenlerden değiliz. Biz doğru yapılan bir iş olduğu zaman doğru yapıldı diyoruz. Eksikse şu eksiklik var diyoruz, yanlışsa da şu sebeple yanlış diyoruz."

"Ben bu yasasının neden yanlış olduğunu size anlatayım." diyen Feyzioğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bir tanesi madem ki Avrupa sistemine dahil olmak istiyoruz Avrupa konseyinin bir üyesiyiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye ile ilgili 2012’de vermiş olduğu çok önemli bir karar var. Diyor ki internette herhangi bir yasaklamayı asla sansür olmasın istiyorsanız yargı eli ile mutlaka yapın diyor. Bu yargı kararının yerine TİB Başkanının kararını alıyor. Şimdi buna karşı hükümet çevreleri diyor ki efendim tamam da 24 saat içerisinde yargıya sunuluyor ve yargıda Sulh Ceza Mahkemesi eğer olur vermezse kalkıyor. Sevgili arkadaşlar bunun tam tersini yapmak lazım. Yargının 24 saat içerisinde karar vermesini sağlayacak bir sistem olması lazım. Sonuç itibari ile TİB Başkanı hükümetin atayıp görevlendirdiği bir kişidir. Arkadaşlar kendi hayatınızda da eşiniz, dostunuzda da tehlikenin boyutlarına dikkat çekin. Bu yasa iki yıl boyunca kim internette hangi siteye girdi? Arama motorunda kimi arattı? Ne sordu? Ne işlem yaptı? İki yıl boyunca saklanmasını emrediyor servis sağlayıcıları.”

“ABDESTİNDEN ŞÜPHESİ OLMAYANIN, NAMAZINDAN DA ŞÜPHESİ OLMAZ”

Basın mensuplarının sorularını cevaplamaya devam eden Feyzioğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Çocuğunuzun, oğlunuzun, sizin internette hangi siteye girdiğinden kime ne? Şimdi bu abdestinden şüphesi olmayanın, namazından da şüphesi olmaz dolayısıyla doğru sitelere girin haa… şeklindeki çağdışı anlayışla izah edilemez. Herkes istediği siteye girer, bunun iki yıl saklanması söz konusu olamaz. Akla gelen tek hukuki gerekçe kimin ne yaptığını yarın öbür gün kullanmak üzere saklamaktır. Bu da demokratik hukuk devletinde asla olmaz. O zaman yapılması gereken şudur: Öncelikle sistemi yer değiştirecekseniz. TİB Başkanının kararıyla değil, yargı kararı ile sınırlama olacak. Ben Sayın Cumhurbaşkanı'nın sıkı bir Twitter kullanıcısı olarak bu yasayı onaylamayıp saygı duymasını bir yurttaş olarak bekliyorum. Yurttaş olarak da söylüyorum, Cumhurbaşkanı yasaya olur verirse ben de oy kullanırken bunu göz önünde bulunduracağım.”

Daha sonra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile sohbet eden Feyzioğlu, kısa süreliğine Bodrum’a geldiğini ve başkan adaylarını ziyaret ettiğini belirtti. Gençlik yıllarının Bodrum’da geçtiğini ifade eden Feyzioğlu, Mehmet Kocadon’un yakın arkadaşı olduğunu ve seçimlerde başarılar dilediğini ifade etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.