Fermani Altun: Matem Ayında Vücuttan Kan Akıtılması Doğru Değil

Fermani Altun: Matem Ayında Vücuttan Kan Akıtılması Doğru Değil

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Muharrem ayında küs gezmenin günah sayıldığını, küs olanların barışması gerektiğini söyledi.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Muharrem ayında küs gezmenin günah sayıldığını, küs olanların barışması gerektiğini söyledi. Muharrem orucunda 12 gün su içilmediğini, çatal kaşık gibi demir aksamın kullanılmadığını ve et yenilmediğini belirten Altun, matemde zincirle vücuttan kan akıtılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Fermani Altun, Muharrem ayının önemi ve bu ayda yapılması gerekenlerle ilgili Cihan Haber Ajansı'na bilgi verdi. Ehl-i Beyt’i seven ve Hz. Hüseyin yolunda olan Müslümanlar’ın bu vahşeti bir yas günü olarak hatırladığını belirten Altun, “Muharrem’in birinde gidiliyor Küfe’ye ve 10. günde şehit ediliyor. Böylece 12 gün yas orucu tutulmaktadır.” dedi.

Muharrem ayında tutulan yas oruçlarının farklılığından bahseden Altun, “Yas orucu olduğu için sahura kalkma yoktur. Yani akşamdan yemek yenir ertesi gün akşama kadar 24 saat oruç tutulur. 12 gün boyunca su içilmez. Siyah giyinilir, et yenmez, düğün yapılmaz, eğlenceye gidilmez. Demir aksamı kullanılmaz. Kaşık, çatal, bıçak gibi ihtiyaçlar tahta aksamlarla yerine getirilir. Ayrıca her gün sabahlara kadar Kerbela anlatılır. Peygamber Efendimizin Ehl-i Beyti ile ilgili Hasan’la Hüseyin’le Fatma'yla Ali'yle ilgili vecizeler anlatılır, bunların yaşamı mücadelesi sünneti anlatılır. Onun için 12 gün boyunca manevi bir ziyafet ve kutsal hizmetler yapılır.” diye konuştu.

Bu geleneklere az ya da çok uymanın mesele olmadığını ifade eden Altun, “Önemli olan insanların bu hakikatlerden uzak olmaması, bilgisiz olmamasıdır. Yani Hz. Hüseyin’i yalnız şekilcilikle, bazı gruplarda kendilerine eza veriyor cefa veriyor. Yani kırbaçlıyor, kan akıtıyor falan, biz bunları yanlış görüyoruz.” dedi.

İslam coğrafyasında yapılan yanlışlara dikkat çeken Altun, “İslam coğrafyasındaki bazı hatalar, yanlışlar, ayrımlar birbirini öldürmeler bunların hepsi bizi üzüyor. Bu vahşetler o yanlıştan kaynaklanıyor. Dinimiz bu değil yani. İnsanı hor gören, insanı katleden asla dinimizin içinde olamaz ben Müslümanım diyemez, çünkü Müslümanlık o değildir.” ifadelerini kullandı.

Bu kutsal ayda mübarek günlerde küs gezmenin günah sayıldığına dikkat çeken Altun, şöyle devam etti: “Küs olanlar barışır, herkes bütün zamanını mümkün olduğu kadar muhabbete ayırır. Dinlemeye dinletmeye öğrenmeye öğretmeye ayırır. 12 gün oruçtan sonra da çeşitli tahıllarla ve kuru meyvelerden oluşan en az 12 çeşit daha fazla da olabilir bunlarla aşure tatlısı yapılır. Ve en az 40 – 50 komşuya dağıtılır. Böyle bir gelenek vardır. Bunlar, hepsi içeriği olan ve insanları sevgiye dostluğa kardeşliğe barışa ortak değerlerde kucaklaşmaya götüren kutsal geleneklerdir.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.